Domov Ekonomika Vyhodíme viac ako 100 miliónov za nekvalitné IT projekty?

Vyhodíme viac ako 100 miliónov za nekvalitné IT projekty?

0
0

Slovensko sa síce snaží nezaspať dobu a reagovať na novinky v IT sektore, avšak napriek zvyšujúcim sa výdavkom v tejto oblasti, stále zaostávame a dopúšťame sa opakovane tých istých chýb ako v minulosti. Na nedostatky v štátnych IT projektoch upozorňuje Slovensko.Digital.

Môžeme sa zhodnúť na tom, že Slovensko rozhodne nepatrí k priekopníkom v IT sektore. Spomenúť by sme mohli viaceré štátne projekty za desiatky miliónov eur, ktoré sa minuli svojmu účinku.

Predstavitelia združenia Slovensko.Digital minulý štvrtok na brífingu upozornili, že aj keď sa informatizácia ako celok pohla dopredu, viaceré projekty stále kopírujú chyby z minulosti.

V štátnom drahšie ako v komerčnom

Ministerskí úradníci plánujú ešte tento mesiac schváliť niekoľko nových štátnych IT projektov financovaných z eurofondov. Na hodnotení štúdií sa podieľali aj IT odborníci zo Slovensko.Digital a chcú týmto projektom „ukázať červenú“.

Tri projekty z dielne Ministerstva vnútra SR a jeden z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu v celkovej hodnote viac ako 100 mil. eur sú podľa nich zbytočne nákladné a chýbajú im potrebné podklady.

Taktiež upozorňujú na kalkulácie, ktoré nedávajú zmysel. „Vyzerá to tak, že stále žijeme v ére megalomanských plánov a rozpočtov s chabými argumentami.

Náklady na štátne projekty sú na úrovni, o akej IT oddelenia v bankách alebo komerčných firmách ani nechyrujú. Napriek tomu úradníkom často stačí zdôvodnenie, že náklady boli vypočítané ako tzv. expertné odhady, čo považujeme za nesprávne,“ povedal výkonný riaditeľ Slovensko. Digital Ján Hargaš.

Nie sú takí skeptickí

Na druhej strane IT Asociácia Slovenska voči trom projektom ministerstva vnútra výhrady nemá a podporí ich schválenie.

Nepozdáva sa jej však predložený projekt Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, kde by podľa prezidenta asociácie Emila Fitoša mali byť jasnejšie špecifikované koncové služby pre verejnú správu. O svojich výhradách chcú s predkladateľom komunikovať.

Plánované IT projekty

 • Projekt Ministerstva vnútra SR „Digitálne pracovné prostredie zamestnanca Ministerstva vnútra SR“ – má vytvoriť jednotný informačný systém pre zamestnancov, s ktorým budú pracovať na svojich počítačoch.
  Kritika Slovensko.Digital: Prínosy sú relatívne malé a myšlienka je veľmi závislá na iných projektoch, ktoré ešte ani neboli schválené. To je obrovské riziko.
 • Projekt Ministerstva vnútra SR „Centrálne komponenty konania vo verejnej správe“ – má zaviesť centrálne systémy pre opakujúce sa procesy (napr. v správnom konaní), ktoré by mali využívať aj iné úrady mimo rezortu vnútra.
  Kritika Slovensko.Digital: Je to exemplárny príklad toho, ako sa v minulosti robili nekvalitné projekty. Ministerstvo si ide vybudovať svoj piesoček, ale nikde nepopísalo, ako ho plánuje zaviesť do praxe aj pre zvyšok úradov tak, aby sa to oplatilo.
 • Projekt Ministerstva vnútra SR „Riadenie procesov a dát pre OÚ, PZ a HaZZ“ – má uľahčiť prepojenie údajov a informačných systémov pre úradníkov aj elektronických služieb pre občanov.
  Kritika Slovensko.Digital: Projektu chýba systematický plán, ako budú navrhované riešenia zavedené do celej verejnej správy.
 • Projekt Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“ – majú sa ním vybaviť hardvérom a softvérom jednotky na predchádzanie a riešenie bezpečnostných incidentov na štyroch úradoch za viac ako 50 miliónov eur.
  Kritika Slovensko.Digital: Nie je analyzované, aké služby v tejto oblasti budú poskytované, ani potrebný rozsah týchto služieb. Vo viacerých prípadoch budované „pracoviská“ vyzerajú ako duplicitné. Projekt sa ukazuje ako stratový.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…