Domov Slovensko Výmena nemocničných lôžok: Nakupovalo sa transparentne?

Výmena nemocničných lôžok: Nakupovalo sa transparentne?

0
0

Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v nákupe lôžok pre pacientov slovenských nemocníc. Počas letných mesiacov sa zrealizovalo ďalšie kolo elektronických aukcií.

Nákup postelí do nemocníc v Trenčíne, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch či Vyšných Hágoch však bude prešetrovať Najvyšší súd SR.

Podaná sťažnosť

Nespokojnosť s nákupom lôžok pre pacientov do desiatok slovenských nemocníc vyjadrila spoločnosť Basco SK. To, že danou vecou sa zaoberá Najvyšší súd SR, potvrdila i hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

„V súčasnosti sa touto vecou zaoberá Najvyšší súd, nakoľko spoločnosť Basco SK podala v apríli 2019 kasačnú sťažnosť voči rozsudku krajského súdu.“

Ministerstvo konalo transparentne

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva uviedla, že druhé kolo elektronických aukcií na nákup postelí prinieslo priaznivé výsledky.

Druhé kolo takejto formy verejného obstarávania prinieslo dodatočné zníženie cien aj oproti kontrole, ktorú v roku 2018 realizoval Najvyšší kontrolný úrad. Sťažnosť spoločnosti Basco SK ešte v marci tohto roka zamietol bratislavský krajský súd.

„Záznam Najvyššieho kontrolného úradu SR o výsledku kontroly centrálneho obstarávania nemocničných lôžok uznal argumenty MZ SR o transparentnej, ale aj hospodárnej a efektívnej verejnej súťaži,“ uviedla hovorkyňa MZ SR, Zuzana Eliášová.

Zákazka pre (ne)známych

Spoločnosť Basco SK, ktorá sa už roky zaoberá zariaďovaním nemocníc vrátane zdravotníckeho nábytku, zariadení a lôžok, verejné obstarávanie napadla.

Zástupcovia firmy tvrdia, že najväčšiu časť zákazky vyhrala spoločnosť, ktorá sa na Slovensku predajom lôžok doteraz nikdy nezaoberala a nemá s danou činnosťou žiadne skúsenosti.

Firma Basco SK bola z verejného obstarávania vylúčená. Nie však preto, že by nespĺňala požiadavky kvalitatívne či špecifické, ale údajne malo ísť o nesplnenie referencií, ktoré sú súčasťou kritérií.

Ako ich v takom prípade môže splniť firma, ktorá žiadne referencie nemá? To bude prešetrovať Najvyšší súd SR.

Denis Ruščák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…