Domov Slovensko Výmena nemocničných lôžok: Nakupovalo sa transparentne?

Výmena nemocničných lôžok: Nakupovalo sa transparentne?

0
0

Ministerstvo zdravotníctva pokračuje v nákupe lôžok pre pacientov slovenských nemocníc. Počas letných mesiacov sa zrealizovalo ďalšie kolo elektronických aukcií.

Nákup postelí do nemocníc v Trenčíne, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch či Vyšných Hágoch však bude prešetrovať Najvyšší súd SR.

Podaná sťažnosť

Nespokojnosť s nákupom lôžok pre pacientov do desiatok slovenských nemocníc vyjadrila spoločnosť Basco SK. To, že danou vecou sa zaoberá Najvyšší súd SR, potvrdila i hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

„V súčasnosti sa touto vecou zaoberá Najvyšší súd, nakoľko spoločnosť Basco SK podala v apríli 2019 kasačnú sťažnosť voči rozsudku krajského súdu.“

Ministerstvo konalo transparentne

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva uviedla, že druhé kolo elektronických aukcií na nákup postelí prinieslo priaznivé výsledky.

Druhé kolo takejto formy verejného obstarávania prinieslo dodatočné zníženie cien aj oproti kontrole, ktorú v roku 2018 realizoval Najvyšší kontrolný úrad. Sťažnosť spoločnosti Basco SK ešte v marci tohto roka zamietol bratislavský krajský súd.

„Záznam Najvyššieho kontrolného úradu SR o výsledku kontroly centrálneho obstarávania nemocničných lôžok uznal argumenty MZ SR o transparentnej, ale aj hospodárnej a efektívnej verejnej súťaži,“ uviedla hovorkyňa MZ SR, Zuzana Eliášová.

Zákazka pre (ne)známych

Spoločnosť Basco SK, ktorá sa už roky zaoberá zariaďovaním nemocníc vrátane zdravotníckeho nábytku, zariadení a lôžok, verejné obstarávanie napadla.

Zástupcovia firmy tvrdia, že najväčšiu časť zákazky vyhrala spoločnosť, ktorá sa na Slovensku predajom lôžok doteraz nikdy nezaoberala a nemá s danou činnosťou žiadne skúsenosti.

Firma Basco SK bola z verejného obstarávania vylúčená. Nie však preto, že by nespĺňala požiadavky kvalitatívne či špecifické, ale údajne malo ísť o nesplnenie referencií, ktoré sú súčasťou kritérií.

Ako ich v takom prípade môže splniť firma, ktorá žiadne referencie nemá? To bude prešetrovať Najvyšší súd SR.

Denis Ruščák, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Slovensko má nový pandemický plán

    Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akút…
  • Maďarské strany sa spájajú

    Je to vôbec prvé volebné obdobie, kedy nemá maďarská menšina svoje zastúpenie v slovenskom…
  • Pobabraná akcia

    Informácia o tom, ako slovenskí colníci zadržali bezmála 1500 kilogramov drogy pervitínu v…
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…