Domov Zahraničie Výmena stráží na najvyšších postoch EÚ

Výmena stráží na najvyšších postoch EÚ

0
0

Viac ako mesiac po voľbách do Európskeho parlamentu sa novozvolení europoslanci zídu na prvej schôdzi. Tá začína 2. júla a jej hlavným programom bude voľba hlavných funkcionárov europarlamentu. Jediná občanmi volená inštitúcia EÚ bude rozhodovať aj o zložení Európskej komisie.

Hneď na prvej schôdzi európskych poslancov si budú musieť spomedzi seba zvoliť predsedu i podpredsedov, ktorí na svojich funkciách zotrvajú 2 a pol roka.

„Všetky volené posty v Európskom parlamente – predseda, podpredseda, kvestor, predseda a podpredseda výboru a predseda a podpredseda delegácie, sa obsadzujú nanovo každého dva a pol roka, teda raz na začiatku a raz v polovici päťročného funkčného obdobia Európskeho parlamentu.

Zvolení funkcionári sa môžu o daný mandát uchádzať aj opätovne,“ uviedla tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak s tým, že pri voľbách predsedu, podpredsedov a kvestorov by sa mala zohľadniť potreba celkového spravodlivého zastúpenia jednotlivých členských štátov a politických názorov.

Kto sa stane predsedom EP?

Kandidátov na predsedu europarlamentu môže navrhnúť politická skupina alebo 38 europoslancov. Voľby sú tajné, kandidát musí získať nadpolovičnú väčšinu platných odovzdaných hlasov.

Ak sa ani v treťom kole takto nepodarí zvoliť nikoho, dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov v tomto kole postupujú do štvrtého kola hlasovania, v ktorom zvíťazí kandidát, ktorý získal vyšší počet hlasov.

Súčasný predseda europarlamentu Antonio Tajani bol v januári 2017 zvolený až v štvrtom kole.

Schvaľovanie ostatných čelných predstaviteľov EÚ

Europoslanci budú okrem svojich najvyšších predstaviteľov rozhodovať aj o zložení Európskej komisie. Kandidáta na šéfa Eurokomisie navrhnú najvyšší predstavitelia členských štátov v rámci Európskej rady.

Po tom, čo jeho meno odobrí Európsky parlament spoločne s členskými štátmi, zloží kandidátov na eurokomisárov, ktorí následne vystúpia pred europarlamentom. Ten rozhoduje o schválení alebo odmietnutí zloženia eurokomisie ako celku.

O ďalších dôležitých postoch ako predseda Európskej rady, šéf európskej diplomacie, či šéf Európskej centrálnej banky, bude rozhodovať Európska rada, teda najvyšší predstavitelia štátov – premiéri a prezidenti.

V hre sú aj slovenské mená

Európska rada by sa chcela do začiatku prvej schôdze europarlamentu zhodnúť na menách kandidátov na všetky dôležité funkcie v rámci EÚ – teda na kandidátoch na predsedu Európskej komisie, Európskej rady, Európskeho parlamentu, šéfa európskej diplomacie a šéfa Európskej centrálnej banky.

V súvislosti s týmito postami sa spomínajú aj slovenské mená. Tým najvýraznejšie znejúcim je meno súčasného podpredsedu komisie Maroša Šefčoviča, ktorý by sa mohol stať Vysokým predstaviteľom Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku (šéf zahraničnej politiky EÚ).

Minulý týždeň sa však v médiách objavila informácia o tom, že o vysoký európsky post má záujem aj premiér Pellegrini, ktorý by chcel vystriedať Donalda Tuska na poste predsedu Európskej rady.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…