Domov Slovensko Výmena stráží na župách

Výmena stráží na župách

0
0

Naša legislatíva prikazuje, že dosluhujúci župan má 30 dní od volieb na to, aby, obrazne povedané, odovzdal kľúče od župy novozvolenému predsedovi kraja. Keďže voľby do VÚC sa konali 4. novembra, tento pondelok bol posledným dňom, kedy na svoje posty nastúpili nielen noví župani, ale aj zvolení poslanci.

Prešovský vyšší územný celok si túto povinnosť splnil už minulý týždeň. Peter Chudík odovzdal „žezlo“ Milanovi Majerskému (KDH) v piatok. Ešte viac sa poponáhľali v Trenčíne, kde pokračuje vo výkone županských povinností Peter Baška (SMER‑SD).

Všetky ostatné krajské zastupiteľstvá mali ustanovujúce zasadanie tento pondelok. V Nitre sa podobne ako v Trenčíne menilo len zloženie zastupiteľstva, Milan Belica bude vo funkcii župana pokračovať.

V Trnavskom kraji vystriedal „obyčajný človek“ Jozef Viskupič Tibora Mikuša, jeho kolegyňa Erika Jurinová funkciu predsedníčky Žilinského kraja prebrala od Smeráka Juraja Blanára na slávnostnom ustanovujúcom zastupiteľstve v Sobášnom paláci v Bytči.

Funkcie predsedu bratislavskom župnom úrade sa ujal liberál Juraj Droba, ktorý si však nechá radiť od svojho predchodcu Pavla Freša, ktorý bude externým poradcom nového župana. Aktivista Rastislav Trnka zas už od pondelka vedia Košický kraj.

Juraj Droba

Jediný kraj, kde všetko nešlo hladko bol už tradične ten Banskobystrický, kde na ustanovujúce zastupiteľstvo nechceli vpustiť niektorých novinárov. Po zásadu odchádzajúceho župana Mariana Kotlebu však už šlo všetko, ako malo a Ján Lunter oficiálne zasadol na stoličku predsedu kraja.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …