Domov Slovensko Výpovede by mohlo podať až 1 500 lekárov

Výpovede by mohlo podať až 1 500 lekárov

0
0

Hoci vláda v stredu (21. 9.) schválila návrh na zvýšenie platov zdravotníkov, tí naďalej nie sú spokojní a hrozia výpoveďami.

Schválený návrh okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe.

Šéf odborárov Peter Visolajský však ešte v auguste kritizoval, že sa viacero z ich požiadaviek nesplnilo a avizoval hromadné výpovede lekárov, k čomu lekárov sám vyzval.

Uviedol, že samotné zvýšenie miezd problém v zdravotníctve nevyrieši. Poukázal na potrebu splnenia ich ďalších požiadaviek, ako napríklad nastolenie poriadku vo financovaní nemocníc či zavedenie systému DRG.

Prídeme o tisíce lekárov?

Visolajský tento pondelok informoval, že výpovede už podalo viac ako 1 200 lekárov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) uviedol, že celkovo by výpovede mohlo podať okolo 1 500 lekárov.

Odvolal sa pritom na anketu, ktorú rezort zdravotníctva realizoval v nemocniciach. Presné číslo výpovedí bude podľa ministra známe až v pondelok (3. 10.).

„Zatiaľ hovoríme iba o veľmi teoretických možnostiach,“ skonštatoval. V nemocniciach aktuálne podľa neho pracuje okolo 8 000 lekárov.

Lengvarský zdôraznil, že vláda situáciu rieši a zdravotníctvo je jej prioritou. „Budeme sa musieť dohodnúť tak, aby výpovede skrátka neboli,“ doplnil.

Poukázal, že požiadavky lekárskych odborárov sú legitímne, no viaceré z nich si vyžadujú čas.

ano, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…