Domov Slovensko Výpovede podalo vyše 2 000 lekárov

Výpovede podalo vyše 2 000 lekárov

0
0

Ako avizovali, tak urobili. Keďže vláda ani do konca minulého mesiaca nesplnila podmienky lekárskych odborov, lekári pristúpili k hromadným výpovediam. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského podalo k piatku ráno výpovede 2 050 lekárov, ale ďalšie pribúdali.

Hromadným výpovediam lekárov predchádzala ignorancia zo strany vlády k problémom slovenského zdravotníctva. V súčasnosti je ešte v horšom stave ako to bolo v roku 2011.

Uviedol to čestný predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. V roku 2011 stál ako šéf lekárskych odborárov na čele akcie hromadných výpovedí.

„Rokovania boli mimoriadne ťažké. Bolo to obdobné ako teraz v tom, že pokiaľ sme nepodali výpovede, tak rokovania neviedli nikam,“ skonštatoval. Kollár zdôraznil, že lekárskym odborárom išlo o zlepšenie kvality zdravotníctva a zastabilizovanie personálu.

„Keby sa to vtedy nestalo, dnes už na Slovensku možno nemá kto ordinovať, liečiť a starať sa o našich pacientov. Nepodarilo sa nám však zmeniť systém, ktorý stále viac a viac kolabuje. Som presvedčený, že tentokrát ho zmeníme,“ doplnil.

Ocenil tiež pacientov, ktorí lekárov podporujú. „My sme výpovede nedali, pretože chceme niekam odísť, ale naopak, ostať a aby sme mohli poskytovať zdravotnú starostlivosť pre našich pacientov i v budúcnosti, lepšiu a dostupnejšiu.

Chceme, aby sa zvýšil štandard kvality a zlepšil prístup k zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov,“ skonštatoval.

Situáciu netreba podceňovať

Analytik INESS Martin Vlachynský uviedol, že už pri vyše 1 900 výpovediach lekárov by sa znížila dostupnosť a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Čakacie doby by boli dlhšie a čas strávený na pacienta kratší.

Vlachynský upozornil, že podávanie výpovedí je súčasťou vyjednávacej stratégie. Reálny počet výpovedí bude podľa neho nižší.

„Zmeniť kariéru so sebou nesie veľa nákladov – sťahovanie, byrokracia, noví klienti, nový kolektív,“ skonštatoval. Situáciu podľa neho však nemožno zľahčovať.

„Záujem o lekárov v zahraničí vrátane ľahko dostupnej Českej republiky je veľký. Nesmieme zabúdať aj na to, že mnoho lekárov je v dôchodkovom veku a alternatívou je pre nich aj odchod do dôchodku,“ podotkol.

Chcú rokovať

Premiér Eduard Heger (OĽANO) výzvou na zodpovednosť apeloval na lekárov, aby prehodnotili výpovede. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval stretnutia s riaditeľmi nemocníc aj odborármi.

Rezort deklaroval, že je otvorený novej požiadavke odborárov o podpísaní memoranda k plánu riešení situácie v zdravotníctve. Pripravenosť rokovať deklarovalo aj Lekárske odborárske združenie (LOZ).

red, TASR, foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…