Domov Zahraničie Výsledky jarného zasadnutia Európskej rady

Výsledky jarného zasadnutia Európskej rady

0
0

Minulý týždeň sa v dňoch 22. až 23. marca uskutočnilo zasadnutie Európskej rady, ktoré malo nakoniec aj slovenské zastúpenie, keď si nový slovenský premiér Peter Pellegrini splnil svoju premiéru na tomto fóre.

Počas summitu Európskej rady v Bruseli sa sústredila pozornosť európskych lídrov na hospodárske záležitosti, najmä obchodné, ale aj otázky súvisiace so západným Balkánom, Tureckom a Ruskom. Lídri diskutovali o brexite, ale aj o budúcnosti eurozóny.

Čo je Európska rada

Zasadnutie Európskej rady sa nazýva aj summit EÚ, ktoré je neformálnym stretnutím hláv štátov (prezidentov) a predsedov vlád členských štátov Európskej únie, medzi členov patrí aj predseda Európskej komisie a tiež i predseda samotnej Európskej rady.

Členov Európskej rady sprevádzajú zvyčajne ministri zahraničných vecí. Predsedom Európskej rady je v súčasnosti Donald Tusk. Rada má svoje zasadnutia najmenej dvakrát za polrok.

Slovensko na summite

Premiér Peter Pellegrini sa zúčastnil prvého formálneho dňa a počas druhého neformálneho dňa, kedy sa neprijímajú žiadne rozhodnutia, ho zastúpil český premiér v demisii Andrej Babiš.

Nejedná sa o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. V minulosti už aj bývalý premiér Robert Fico zastúpil bývalého predsedu českej vlády Bohuslava Sobotku.

Peter Pellegrini na summite.

Útok v Salisbury

Lídri EÚ sa venovali aj útoku v Salisbury vo Veľkej Británii, kde bola počas útoku využitá nervová látka, ktorá bola namierená na bývalého agenta Sergeja Skripaľa.

Politici EÚ sa zhodli na vyjadreniach Veľkej Británie, ktorá podľa súčasného stavu vyšetrovania určila ako pravdepodobného pôvodcu útoku práve Ruskú federáciu, keďže akákoľvek iná alternatíva sa zatiaľ neukázala ako opodstatnená a pravdepodobná.

Lídri vyjadrili úprimnú sústrasť obetiam a postihnutým a tiež ponúkli súčinnosť a pomoc pri vyšetrovaní. Zároveň Európska rada poverila Federicu Mogheriniovú o predvolanie vedúceho delegácie EÚ v Rusku na konzultácie.

Obchodné dohody na prvom mieste

Európska rada považuje za najdôležitejšiu súčasť samotnej EÚ práve otvorený a multilaterálny obchodný systém, ktorý vedie k vytváraniu miliónov pracovných miest na celom svete a prispieva k rastu a prosperite samotnej EÚ.

Hospodárske záležitosti

Kroky prijaté Američanmi o zavedení dovozných ciel na oceľ a hliník boli našťastie pre európsky priemysel po vyjednávaniach medzi EÚ a USA odložené. No európski lídri požadujú trvalú dohodu, nielen výnimku v tejto oblasti.

Tiež považujú za dôležité vytváranie nových partnerstiev ako napríklad rokovania s Mexikom a združením Mercosur, či obchodné dohody s Japonskom a Singapurom, pretože len silná obchodná politika EÚ môže byť na prospech samotných členských krajín.

Hospodárska a menová únia

Užšie stretnutie lídrov krajín s eurom, sa venovalo otázkam dlhodobých reforiem v rámci eurozóny. Jednou z diskutovaných tém je aj vytvorenie fiškálnej kapacity pre eurozónu.

Lídri sa zhodli na potrebe posilnenia reformy európskeho stabilizačného mechanizmu v bankovom sektore, či boji proti daňovým únikom alebo obmedzeniu možnosti vyhýbať sa daňovým povinnostiam.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…