Domov Zahraničie Výsledky parlamentných volieb v Maďarsku neprekvapili

Výsledky parlamentných volieb v Maďarsku neprekvapili

0
0

V Maďarsku sa nedávno konali parlamentné voľby, boli to druhé voľby od prijatia novej ústavy Maďarska. Víťazom sa stal Orbánov Fidesz, ktorý si udržal dvojtretinovú ústavnú väčšinu.

Dňa 8. apríla tohto roka sa konali parlamentné voľby, ktoré potvrdili dominanciu Fideszu na čele s Viktorom Orbánom, ktoré v koalícii s Kresťansko‑demokratickou ľudovou stranou (KDNP) získali 49,27 percenta hlasov.

Maďarský volebný systém

Národné zhromaždenie sa tvorí dvoma spôsobmi. Prvých 106 poslancov je volených v jednomandátových volebných obvodoch a druhých 93 poslancov je volených prostredníctvom pomerným volebného systému v celoštátnom volebnom obvode.

Dokopy má maďarský parlament 199 poslancov. Minimálny zisk je pre strany na úrovni 5 percent, následne 10 percent pre koalície dvoch strán a 15 percent pre koalície troch alebo viacerých strán.

Hlavné predvolené témy

Viktor Orbán viedol predvolebnú kampaň z pozície bojovníka proti prisťahovalectvu a migrantom, ako aj bojom proti zahraničnému zasahovaniu do fungovania a života v Maďarsku, najmä proti Georgovi Sorosovi, ktorého považuje za hlavné strojcu ovplyvňovania diania v Maďarsku.

Ako viacerí analytici uviedli, víťazstvo tejto rétoriky Viktora Orbána považujú za víťazstvo pravicového populizmu v Maďarsku.

Výsledky maďarských parlamentných volieb

Podľa oficiálnych výsledkov parlamentných volieb vyhral už spomínaný Fides s Kresťansko‑demokratickou ľudovou stranou (KDNP) so ziskom 133 miest v maďarskom parlamente.

Druhý skončil Jobbik – Hnutie pre lepšie Maďarsko so ziskom 19,06 percenta hlasov, čo je 26 kresiel v parlamente. Tretia skončila so ziskom 11,91 percenta hlasov aliancia Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a hnutia Dialóg pre Maďarsko, čo predstavuje 20 kresiel.

Ako štvrtá skončila Demokratická koalícia (DK) so ziskom 5,37 percenta hlasov, čo predstavuje 9 kresiel v parlamente. Do parlamentu sa prebojovala aj strana Politika môže byť iná (LMP) so ziskom 7,06 percenta hlasov a 8 kreslami. Posledná sa do parlamentu dostala strana Spolu, ktorá získala jedno kreslo.

Reakcie maďarských politikov po voľbách

Na prepadnutie vo voľbách reagoval predseda Jobbiku Gábor Vona, ktorý následne odstúpil z pozície predsedu a tiež neprijme kreslo poslanca a nebude teda pôsobiť v parlamente.

Viktor Orbán naznačil, že bude utužovať vzťahy s Poľskom a nemeckým Bavorskom, ktorých politickí predstavitelia ho podporovali aj v predvolebnej kampani.

Potenciálne zloženie novej vlády Viktora Orbána

Podľa súčasných vyjadrení Viktora Orbána sa nová vláda zmení. Napriek rovnakému zloženiu víťazného tímu Fidesz a KDNP vidí priestor na zmenu. Jeho cieľom nie je len vládnuť, ale chce pracovať na zmenách, ktoré budú na prospech všetkým ľudom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…