Domov Slovensko Vysoké Tatry sú v rozkvete, no plné strachu

Vysoké Tatry sú v rozkvete, no plné strachu

0
0

Vysoké Tatry v roku 2019 zaznamenali výrazný nárast v oblasti cestovného ruchu. Všimla si to aj Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry, ktorá hodnotila rok 2019 vo Vysokých Tatrách veľmi pozitívne.

Oproti roku 2018 narástol počet ubytovaných návštevníkov o 16 percent, čo je veľmi vítaný medziročný nárast. Počas letných mesiacov dokonca Tatranci sledovali nárast ubytovaných hostí až o 20 percent vyšší ako oproti roku 2018.

To svedčí o tom, že Tatry nie sú úspešným hitom iba, ak sú pokryté snehom. Najúspešnejším mesiacom roku 2019 bol september, kde počet ubytovaných návštevníkov narástol o viac ako 25 percent.

Komplexnosť a kvalita

„Toto hodnotenie sa týka ubytovaných návštevníkov nielen od vzniku OOCR v roku 2011, ale aj od vzniku samostatnej SR,“ informovala výkonná riaditeľka OOCR Lucia Blašková, ktorá dodala, že za úspechom je práve budovanie komplexných služieb a produktov, čo turisti veľmi ocenia.

Návštevníkom sa snažia ponúkať zmiešanú horskú turistiku i zaujímavé mestské prostredie s cieľom uspokojiť jednotlivca, rodinu, deti, športovcov i turistov kongresového zamerania.

Zima nie je hit

Lucia Blašková konštatovala aj to, že v zimných mesiacoch nebol nárast ubytovaných návštevníkov tak citeľný. Oproti roku 2018 to bol nárast len o dve percentá.

Jar a jeseň boli jednoznačne najúspešnejšie aj z hľadiska tržieb. Tie podnikateľským subjektom, ktoré OOCR sleduje, narástli o 21 %. Teší ju i fakt, že návštevníci sú ochotní si za ubytovanie priplatiť.

Hitom však boli letné mesiace. Podľa nie úplných prepočtov zavítalo na letnú turistiku do slovenských Vysokých Tatier cez 3,9 milióna návštevníkov. Prevažujú predovšetkým domáci turisti.

Potom sú to Česi, Poliaci, Maďari, Nemci a Ukrajinci. „U Slovákov sme zaznamenali minulý rok doteraz historicky najvyšší medziročný nárast, a to až o 20 %.

Celkový nárast zahraničných návštevníkov bol na úrovni cca 10 %,“ uviedla Blašková. Mimoriadne si náš región obľúbili Maďari i Rakúšania.

Strach o dotácie

Riaditeľka OOCR sa obáva, že potom, čo sa vyčerpajú štátne dotácie, môže to byť pre cestovný ruch na Slovensku výrazný škrt. „Po ukončení dotácii od štátu môže cestovný ruch výrazne upadnúť zo dňa na deň.

S tým súvisí aj volanie po koncepčnom riešení. Slovensko potrebuje systémovú propagáciu nielen u našich susedov, ale aj na nových trhoch s potenciálom rastu,“ skonštatovala Blašková, ktorá sa potešila rekreačným poukazom, no zároveň poukázal na to, že to nie je dlhodobé riešenie.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…