Domov História Výstrel, ktorý Ameriku pripravil o hlavu štátu

Výstrel, ktorý Ameriku pripravil o hlavu štátu

0
0

John Fitzgerald Kennedy je dnes považovaný za jedného z najobľúbenejších amerických prezidentov. Na čele tejto svetovej veľmoci stál v náročnom období studenej vojny. V Bielom dome však strávil len dva roky. O prezidentské kreslo, ale aj o život, ho pripravil výstrel.

John Fitzgerald Kennedy nastúpil do úradu amerického prezidenta 20. januára 1961 ako najmladší zvolený prezident Spojených štátov. Po jeho boku stála manželka, pôvabná Jackie Kennedyová, s ktorou tvoril harmonický pár.

Práve jeho osobný život sa stal jednou z najdiskutovanejších tém v americkej spoločnosti. Pred J. F. Kennedym však okrem rodinných povinností stáli obrovské výzvy, ktorým musel čeliť, najmä v oblasti zahraničnej politiky.

Politika J. F. Kennedyho

Svoju politiku budoval na základe programu „Nová hranica“. V domácom prostredí presadzoval boj proti nezamestnanosti a inflácii a pomoc chudobnému obyvateľstvu, pričom sa zameral najmä na Afroameričanov.

Na medzinárodnej scéne ale čelil medzinárodným krízam, najmä na Kube a vo Vietname. Neraz počas jeho úradovania čelil hrozbám, ktoré by svet mohli doviesť k obrovskému svetovému konfliktu.

Najväčšia výzva pred ním stála na jeseň roku 1962, kedy nariadil námornú blokádu Kuby. Vtedy bol svet už len krôčik od vypuknutia jadrovej vojny, ktorá by sa mohla stať ľudstvu osudnou.  Vzájomnou dohodou s Nikitom Chruščovom sa však podarilo hrozbu zažehnať.

Nedokázal však zabrániť ďalším dôsledkom studenej vojny ako napríklad výstavbe Berlínskeho múru, či vypuknutiu vojny vo Vietname. Dokončiť nestihol ani svoj nákladný vesmírny program, ktorý vyhlásil v roku 1961.

Osudná cesta do Dallasu

22. novembra 1963 odišiel do Dallasu, kde mal uskutočniť svoju plánovanú návštevu. Hlavným dôvodom tejto návštevy bolo odštartovanie volebnej kampane, s ktorou mal vstúpiť do ďalších prezidentských volieb.

Práve Dallas bol vo voľbách v roku 1960 mestom, v ktorom mu bola preukázaná najmenšia podpora. Z toho dôvodu vznikli obavy z možného ohrozenia prezidentovho života.

Tie sa žiaľ naplnili počas jeho cesty z letiska. Keď začala kolóna, v ktorej sa nachádzal aj Kennedy vchádzať na Elm Street, zaznela streľba. Druhá z troch rán zasiahla práve amerického prezidenta.

Posledné minúty pred smrťou.

Vystrašený americký ľud teda sledoval hrôzostrašnú smrť obľúbeného prezidenta v priamom prenose. Kennedy bol okamžite prevezený do nemocnice, kde však následkom zranenia podľahol.

J. F. Kennedy sa tak stal štvrtým americkým prezidentom, ktorý z úradu prezidenta odišiel za takýchto tragických udalostí.

Vinník bol potrestaný

Bezpečnostné zložky sa okamžite po incidente zmobilizovali, aby našli nebezpečného prezidentovho vraha. Napokon sa podarilo vypátrať podozrivého muža menom Lee Harvey Oswald.

Ten sa však k atentátu nikdy nepriznal. Nestihol. 24. novembra 1963 počas jeho prevozu do okresnej väznice bol zavraždený v podzemných garážach. Počkal tam na neho Jack Ruby, majiteľ miestneho striptízového baru, ktorý chcel takto pomstiť smrť prezidenta.

Okamžite sa začalo špekulovať o príčinách spáchania atentátu. J. F. Kennedy totiž v tom čase patril medzi miláčikov celej krajiny. Podľa niektorých za atentátom stáli prezidentovi odporcovia.

Ďalšia skupina zas zastáva názor, že smrť prezidenta má na svedomí armáda, či východný blok. To, či bol Oswald len sprostredkovateľ, alebo je jediný, ktorý má smrť prezidenta na svedomí, sa už nedozvieme asi nikdy.

Isté však je, že JFK strávil v pozícii prezidenta len dva roky, počas ktorých si ľudí získal a svet na neho spomína aj dnes.

puma, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…