Domov História Vznik a expanzia najpopulárnejšej hokejovej ligy sveta

Vznik a expanzia najpopulárnejšej hokejovej ligy sveta

0
0

Hokej je najpopulárnejším športom krajiny javorového listu. A práve Kanada je aj kolískou najprestížnejšej hokejovej ligy sveta. Tou je Národná hokejová liga (NHL), ktorá vznikla 22. novembra 1917 v Montreale.

Presne 22. novembra 1917 sa v montrealskom hoteli Windsor stretli vlastníci klubov Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Toronto Maple Leafs, Toronto Blueshirts a Quebec Bulldogs.

Výsledkom ich rokovaní bol vznik novej hokejovej ligy, ktorá mala byť nástupcom dovtedajšej Národnej hokejovej asociácie (NHA).

Od NHA k NHL

Národná hokejová asociácia bola založená v roku 1909 a za jej zakladateľa sa považuje Ambrose O’Brien. V jej začiatkoch v nej pôsobilo sedem tímov z kanadských miest ako Ontário, Quebec, Ottawa, Toronto či Montreal.

Hoci jej existencia netrvala ani desať rokov, pre budúcnosť hokeja mala obrovský význam. Medzi pravidlá, ktoré boli zavedené práve vďaka nej, patria napríklad čísla na dresoch, 20-minútové tretiny, počet hráčov na každej strane, vylúčenia za nedovolené zákroky či striedanie počas hry.

Jej bezproblémovému chodu však zabránila prvá svetová vojna, počas ktorej sa počet tímov v lige rapídne znížil. V roku 1916 sa do ligy zapojilo len šesť tímov a tak sa majitelia rozhodli, že sa nasledujúca sezóna pre nedostatok tímov neodohrá.

S tým sa ale nechceli zmieriť majitelia tímov z Ottawy, Quebecu a oboch montrealských a torontských družstiev. Na ich spoločnom stretnutí, ktoré sa konalo 22. novembra 1917 v Montreale sa teda dohodli, že spoločne založia NHL.

Svoje stanovisko sa rozhodli oznámiť o štyri dni neskôr, stretli sa však s nepriazňou od majiteľa klubu Toronto Blueshirts, Eddieho Livingstonea.

Ten chcel vzniku NHL zabrániť, dokonca chcel založiť svoju vlastnú ligu – Kanadskú hokejovú asociáciu. Jeho záujem sa mu ale nepodarilo presadiť, a tak mohla NHL vzniknúť.

Liga sa postupne rozrastala

Do úvodnej sezóny 1917/1918 sa zapojili štyri tímy. Išlo o Montreal Canadiens, Toronto Hockey Club, Ottawu Senators a Montreal Wanderers.

Hráči Montrealu Wanderers

Posledný menovaný však sezónu nedokončil pre nedostatok hráčov a požiar, ktorý postihol ich domovskú arénu.

V prvých ročníkoch bola NHL spojená s Hokejovou asociáciou pacifického pobrežia (PCHA), pričom práve jej víťaz a víťaz NHL odohrali medzi sebou finále o Stanley Cup.

Úspešnejšie však takmer vždy boli práve tímy NHL, ktoré najcennejšiu trofej vybojovali v každej sezóne okrem tej v roku 1925. V tomto čase už NHL prekročila kanadské hranice a začali sa do nej zapájať aj kluby zo Spojených štátov amerických.

Jej expanzii pomohol  aj zánik konkurenčnej PCHA a od tej doby sa tešila väčšej a väčšej popularite.

NHL opäť na výslní

Pred 2. svetovou vojnou mala dokonca 10 účastníkov. Táto vojna a s ňou súvisiaca hospodárska kríza však ligu poznačila natoľko, že ju museli opustiť štyri tímy.

V ďalších ročníkoch sa teda v bojoch o Stanley Cup stretávalo len šesť tímov. Veľké rozšírenie prišlo až v sezóne 1967/1968, kedy medzi seba prijali šesť ďalších účastníkov.

Po ďalších rozšíreniach museli byť kluby dokonca v roku 1974 rozdelené do dvoch konferencií, západnú a východnú. Obe konferencie mali dve divízie.

Rozdelenie tímov do 4 divízií pred sezónou 1974-75.

V 80. rokoch 20. storočia mala liga už svoje stabilné postavenie a stále sa k nej pridávali ďalšie tímy. Dnes pôsobí v NHL celkovo 31 tímov, pričom už teraz je jasné, že ďalšia sezóna bude mať nováčika v podobe tímu zo Seattlu.

Ten splnil podmienky, medzi ktoré patrí zaplatenie 500 miliónov dolárov, výborné podmienky pre hráčov a tiež moderná hokejová aréna.

puma, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…