Domov Slovensko Z misií a operácií sa vrátilo 258 profesionálnych vojakov

Z misií a operácií sa vrátilo 258 profesionálnych vojakov

0
0

Z plnenia úloh v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu v zahraničí sa na Slovensko v uplynulom období vrátilo celkovo 258 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Za nasadenie, ako aj reprezentáciu a službu vlasti im v priestoroch 12. mechanizovaného práporu v Nitre osobne poďakovali minister obrany SR Jaroslav Naď spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR gen. Danielom Zmekom.

Vojaci sa vrátili v rôznych termínoch v priebehu roka v rámci rotácií Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku, NATO misie v Iraku, mierovej pozorovateľskej misie UNTSO v Sýrii, námornej operácie EUNAVFOR MED IRINI, operácie EUFOR­‑ALTHEA v Bosne a Hercegovine, misie UNFICYP na Cypre a tiež z ukončeného pôsobenia Ozbrojených síl SR v Afganistane v rámci operácie Resolute Support.

Vďaka za obety

„Pri prehľade pôsobísk našich vojakov prostredníctvom misií a operácií OSN, EÚ a NATO je zjavné, že Ozbrojené sily SR prispievajú k prosperite, udržiavaniu pokoja a mieru po celom svete. Ide tiež o prejav pevného ukotvenia Slovenska v euroatlantických štruktúrach,“ vyzdvihol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zároveň vyjadril vojakom úctu a vďaku za to, že práve oni a ich služba stavia Slovensko do pozície rešpektovaného spojenca a partnera vo svete. Minister obrany J. Naď sa pri vítaní vojakov prihovoril aj ich rodinám a blízkym.

„Povolanie vojaka je službou vlasti a toto povolanie s každým vojakom nesú aj jeho blízki. Viem, že to nemusí byť vždy ľahké. Dovoľte mi preto vyjadriť vďaku nielen našim vojakom, ale tiež vďaku všetkým ich blízkym za obety, ktoré pre to podstupovali. Zásluhy vojakov sú aj ich zásluhami,“ zdôraznil.

Vždy s plným nasadením

Náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko vyzdvihol výsledky profesio­nálnych vojakov z nasadenia v zahraničí. „Všade, kde ste pôsobili, ste sa zdarne zhostili plnenia úloh – na rôznych miestach sveta, v rôznych podmienkach s rôznym stupňom ohrozenia, ale vždy s plným nasadením a úprimnou snahou zverené úlohy splniť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Vojnoví hrdinovia

Toto všetko naviac v podmienkach ovplyvnených celosvetovou pandémiou ochorenia COVID-19 a nestabilnou bezpečnostnou situáciou. Dosahované výsledky boli napriek tomu na vysokej úrovni, o čom sa pravidelne presviedčame počas našich rozhovorov so zahraničnými partnermi,“ ocenil.

Zároveň poďakoval vojakom a ich rodinám za rozvahu a odolnosť aj v náročných situáciách. „Mnohým z Vás pôsobenie v zahraničí neočakávane predĺžila pandémia.

Tu patrí vďačnosť nie len Vám, ale najmä Vašim blízkym, ktorí Vás podporovali a pochopili, že povolanie vojaka nie je len „povolaním“, ale najmä poslaním a k splneniu stanovených úloh je potrebné prinášať obete, často aj v osobnom živote,“ povedal.

Oficiálne privítanie vojakov aj za účasti rodinných príslušníkov sa uskutočnilo s rôznym odstupom od návratu vojakov do vlasti, a to vzhľadom na platné protiepidemické opatrenia.

red, mo, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…