Domov Zahraničie Z Poľska sa postupne stáva autoritatívny režim

Z Poľska sa postupne stáva autoritatívny režim

0
0

Hrozba neprichádza iba prostredníctvom migrantov, kybernetických a hybridných hrozieb, ale čoraz väčšiu pozornosť vzbudzujú zákony, ktoré prijíma poľská vláda prostredníctvom svojej väčšiny, teda vládnucej strany Práva a Spravodlivosti v poľskom sneme.

Poľsko sa postupne mení z demokratickej krajiny na suseda, kde moc uzurpuje jedna strana a úzka skupina ľudí okolo nej.

Poľskí poslanci v Sejme schválili kontroverznú reformu súdnictva, zákon, ktorý navrhuje reorganizáciu najvyššieho súdu a je diskutovaný na medzinárodnom fóre už dlhšiu dobu.

Tento návrh zákona sa stal predmetom kritiky nielen svojich občanov, ktorí nesúhlasia s týmito nedemokratickými zmenami v krajine, ktoré ohrozujú nezávislosť súdnictva.

No kritika prichádza aj zo strany ostatných demokratických štátov, ako aj zo strany Európskej komisie. Podľa kritikov táto reforma ruší trojdelenie moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu, čo je podstata zriadenia každej demokratickej krajiny.

Návrh zákona, ktorý reorganizuje najvyšší súd, prenecháva kontrolu nad týmto najvyšším súdom nie sudcom, ale politikom.

Zákon ešte síce nevstúpil do platnosti a pokračuje v legislatívnom procese smerom k špeciálnej parlamentnej komisii, následne k schváleniu v Senáte, ktorý kontroluje tiež vládna strana Právo a Spravodlivosť a nakoniec ide na podpis k poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi, ktorý vyšiel práve z tejto strany.

Ale podľa posledných prijatých kontroverzných zákonoch má strana Právo a Spravodlivosť s prezidentom veľmi dobré vzťahy, čo naznačuje aj možný úspešný osud tohto zákona.

Počas hlasovania v parlamente vládna strana odmietla viac ako tisíc pozmeňujúcich návrhov z dielne opozície voči tomuto kontroverznému zákonu.

Ten obmedzuje nezávislosť súdnictva, práve tým, že umožňuje vyberať vládnucej strane členov súdnej rady, ktorí rozhodujú o etických usmerneniach pre sudcov či ústavnosti nových smerníc a nariadení.

Zákon tiež umožňuje okamžité prepustenie súčasných sudcov s výnimkou tých, ktorých vyberie minister spravodlivosti. Medzi hlavnými úlohami najvyššieho súdu je okrem iného aj potvrdzovanie právoplatnosti volieb.

Podľa vyjadrení opozičného lídra, bývalého ministra zahraničia Grzegorza Schetynu, by táto zmena umožnila dokonca aj manipulovať volebné výsledky.

Poliaci vyšli do ulíc

Tento zákon nenechal chladných občanov Poľska a po prvom kroku k prijatiu sa zdvihla vlna protestov v krajine. Už počas schvaľovania v dolnej komore parlamentu sa nielen vo Varšave protestovalo.

Dav mal dve hlavné motá „na obranu súdov“ a „ochránime demokraciu“, ktoré chceli formou protestu prezentovať práve poľskému prezidentovi Dudovi, aby nepodpísal kontroverzný zákon.

Obyvateľstvo krajiny je dlhodobo nespokojné so stavom republiky, ku ktorému ju postupnými krokmi vedie vládna strana Právo a Spravodlivosť.

V krajine sa za ostatných dvadsať mesiacov od nástupu strany k moci odohralo niekoľko desiatok masových protestov zameraných na ochranu demokracie, ktorú súčasná vládna strana postupne podkopáva svojimi návrhmi a schválenou legislatívou.

Práve súčasný predseda Európskej rady Donald Tusk, niekdajší poľský premiér, požiadal o stretnutie súčasného prezidenta Andrzeja Dudu, aby s ním prediskutoval súčasný návrh, ktorý podľa neho podkopáva európske hodnoty a znevažuje silné medzinárodné postavenie krajiny.

Viaceré vyjadrenia vysokých predstaviteľov EÚ naznačujú, že sa pri pokračujúcom trende v Poľsku budú zvažovať zásadné a radikálne kroky tak, aby sa zamedzilo porušovaniu demokratických hodnôt v krajine.

Poľský prezident Duda podľahol tlaku a začiatkom tohto týždňa oznámil, že bude vetovať dva z troch návrhov zákonov týkajúcich sa reformy súdnictva.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …