Domov Slovensko Začala sa Konferencia o budúcnosti EÚ, politici vyzývajú na diskusiu

Začala sa Konferencia o budúcnosti EÚ, politici vyzývajú na diskusiu

0
0

Na Slovensku sa v nedeľu začala Konferencia o budúcnosti Európy. Traja najvyšší ústavní činitelia spolu s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nominant SaS) ju otvorili na Bratislavskom hrade symbolicky na Deň Európy.

Pri príležitosti začiatku Konferencie o budúcnosti EÚ traja najvyšší ústavní činitelia SR prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali, že „Európska únia je aj dnes najlepším priestorom pre úspešné, prosperujúce a bezpečné Slovensko“. Pozvali ľudí k diskusii a zaviazali sa dostať konferenciu do obcí, miest, regiónov a komunít.

Priestor spolupráce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vidí v konferencii príležitosť ľudí povedať svoj názor na to, akú Európu chceme a za akou budeme spoločne stáť. Poukázala na prepojenosť SR s Úniou, napríklad z hľadiska investícií či spoločnej legislatívy.

„Európska únia nestojí na jednom lídrovi a jednej ideológii. Definujeme ju my. Je to priestor hodnôt demokracie a priestor spolupráce. Spolupráce, ktorá umožňuje čerpať výhody členstva, ale zaväzuje sa aj solidárne podieľať na riešení spoločných výziev.

Veľmi si želám, aby Slovensko bolo naďalej vnímané ako konštruktívny európsky partner,“ skonštatovala Čaputová.

Dobré miesto pre život

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) zdôraznil, že občan musí byť neoddeliteľnou súčasťou a stredobodom každej budúcej zmeny v EÚ.

„Musí mať pocit, že naňho Únia nezabúda a vo svojich politikách dokáže zodpovedať na otázky jeho každodenného života,“ uviedol. Deklaroval tiež záujem Národnej rady SR zúčastňovať sa na aktivitách spojených s konferenciou.

„Široká demokratická diskusia s verejnosťou, hľadanie zhody, je to, čo Európu vystihuje a na čom môžeme ďalej úspešne budovať európsku budúcnosť,“ vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO).

V príhovore vyzdvihol odvahu vlády robiť zmeny, a to aj formou plánu obnovy. Verí, že Únia bude naďalej dobrým miestom pre život pre súčasné i budúce generácie.

EÚ nie je jednosmerná

Minister Korčok pripustil, že 17 rokov po vstupe SR do EÚ sa diskusia zúžila na to, aké výhody má Slovensko z členstva. „Je čas sa zamýšľať nad tým, že EÚ nie je jednosmerná záležitosť,“ podotkol. Mali by sme si podľa neho uvedomiť, že ako súčasť projektu si musíme byť vedomí spoločnej zodpovednosti.

Konferencia o budúcnosti EÚ

Ide o celoeurópsky projekt, jeho cieľom je otvorená debata s občanmi Európskej únie (EÚ) o jej výhodách, výzvach a budúcom smerovaní. Zapojiť do diskusie sa môžu občania aj online na stránke futureu.europa.eu.

ano, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…