Domov Zahraničie Začali platiť digitálne „cestovateľské“ certifikáty EÚ. Majú aj papierovú verziu

Začali platiť digitálne „cestovateľské“ certifikáty EÚ. Majú aj papierovú verziu

0
0

Tzv. covid pasy už môžu používať aj občania Slovenska. Môžu o ne požiadať cez internet, vytlačiť si ich alebo uložiť do mobilnej aplikácie GreenPass.

S príchodom letných prázdnin začali v Európskej únii platiť digitálne covidové certifikáty. Obsahujú údaje o očkovaní proti koronavírusu, absolvovaní testu na ochorenia COVID-19 alebo potvrdenie o jeho prekonaní.

„Tieto tzv. covid pasy, ktorých zavedenie navrhovalo medzi prvými práve Slovensko, potvrdzujú, že ich držiteľ je zaočkovaný, nákazu prekonal alebo má negatívny test. Ich cieľom je uľahčiť občanom cestovanie v čase pandémie COVID-19 najmä po EÚ,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus s tým, že tzv. covid pasy platia v celej EÚ.

Pre občanov SR je tu aplikácia GreenPass

Slovensko začalo „cestovateľské“ certifikáty vydávať načas. Ľudia o ne môžu požiadať na webovej stránke https://korona.gov.sk/. Keď im ich systém pošle na e-mailovú adresu, môžu si ich vytlačiť alebo uložiť do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT.

„Za dôležité považujem najmä to, že aj papierová aj digitálna forma certifikátu sú zadarmo a majú QR kód, ktorý obsahuje predmetné informácie v angličtine aj v národnom jazyku vydávajúcej krajiny,“ približuje Martin Klus.

Štátny tajomník rezortu diplomacie SR zároveň zdôrazňuje, že „digitálne EÚ certifikáty nie sú podmienkou pre voľný pohyb osôb a ich zavedenie neznamená obnovenie trvalých kontrol na vnútorných hraniciach EÚ.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vydáva certifikáty na základe údajov z vakcinačných centier a mobilných odberových miest.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Ako cestovať počas pandémie?

V súčasnosti sú vydávané tri typy preukazov. Prvý typ je potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu, druhým je potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných 180 dňoch a tretím je potvrdenie o vykonaní testu.

Každý z nich nachádza svoje využitie v rozmanitej podobe v rôznych štátoch EÚ. Detaily o tom ako, sú dostupné na stránkach rezortu diplomacie.

md, foto:Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…