Domov Zahraničie Začali sme žiť na dlh

Začali sme žiť na dlh

0
0

Od soboty 22. augusta žije ľudstvo na ekologický dlh. Ľudstvo tak uplynulú sobotu vyčerpalo pre rok 2020 všetky zdroje, ktoré je schopné príroda počas 12-tich mesiacov opätovne vyprodukovať. „Vďaka“ koronavírusu sme však tento rok na tom lepšie ako tie minulé.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Začíname sa zadlžovať až po uši

Podľa Inštitút environmentálnej politiky IEP budú bohaté krajiny počas najbližších vyše štyroch mesiacov spotrebovávať zdroje na úkor budúcich generácií aj chudobnejších krajín.

V roku 2019 pripadol deň začiatku žitia na ekologický dlh na 29. júla.

IEP zdôvodňuje tohtoročný posun o takmer mesiac utlmením ľudskej činnosti v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Uhlíková stopa sa medziročne znížila o 14,5 percenta, o 8,4 percenta klesla aj celosvetová ťažba dreva.

Podľa stránky overshootday.org by ľudstvo potrebovalo 1,6 planéty, aby nevytváralo žiaden ekologický dlh.

Vývoj ekologického dlhu

Ľudstvo začalo ekologický dlh vytvárať v 70. rokoch. Kým v roku 1970 ľudstvu vystačili obnoviteľné zdroje na celý rok, v roku 1980 už ľudstvo vyčerpalo všetky zdroje koncom októbra.V 90. rokoch sa hranica posunula na začiatok októbra a v roku 2000 sa posunula na koniec septembra. Odvtedy spotreba zdrojov opäť narástla.

Najhoršia situácia za posledných 50 rokov nastala v rokoch 2018 a 2019, kedy sa spotrebovanie všetkých zdrojov, ktoré dokáže Zem vyprodukovať za jeden rok, posunulo na koniec júla.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 9/2021: Matovič s Krajčím nakúpili Sputnik proti vôli partnerov

Situácia ohľadom koronavírusu sa na Slovensku nelepší a premiér sa v snahe o jej zlepšenie…