Domov Slovensko Zadržali ďalších sudcov i prominentného právnika

Zadržali ďalších sudcov i prominentného právnika

0
0

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala minulú stredu v rámci akcie Víchrica viaceré osoby z prostredia slovenskej justície. Medzi nimi aj jedného z prominentných právnikov, ktorý podľa medializovaných informácií „vybavil na súdoch všetko, čo bolo treba“.

NAKA v stredu zadržala prominentného právnika Zoroslava Kollára, bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jarmilu Urbancová, bývalého šéfa Okresného súdu (OS) Bratislava (BA) III Davida Lindtnera, sudkyne OS BA I Katarínu Bartalskú a Otíliu Doláková a sudcu NS SR Jozefa Kolcuna.

Dôvodom sú podľa medializovaných informácií podozrenia z korupčnej trestnej činnosti.

O zadržaní týchto osôb ako prvý informoval Denník N. „Právnik Zoroslav K. bol na mafiánskych zoznamoch a mal byť súčasťou konkurznej mafie,“ napísal denník.

Zatknutie právnika pritom dáva do súvislosti s akciou Búrka. Advokát Daniel Lipšic zas vyhlásil, že „bol zadržaný jeden z najvplyvnejších bielych golierov na Slovensku – Zoroslav Kollár“, ktorý bol „dlhé roky podozrivý z rozsiahleho ovplyvňovania súdov a politiky.

Vďaka svojim kontaktom v justícii a v politike však patril k nedotknuteľným.“

Dvoch sudcov a Kollára vzali do väzby

Ústavný súd SR (ÚS SR) dal vo štvrtok po neverejnom zasadnutí pléna súhlas na vzatie do väzby sudcov Jarmily U. a Davida L.

Následne v sobotu ich Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku poslal do väzby spoločne so Zoroslavom K. Sudca najvyššieho súdu Jozef K. bude stíhaný na slobode.

Na brífingu o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan. „U sudcov, u ktorých dal ústavný súd súhlas na vzatie do väzby, ústavný súd nevidel dôvody, ktoré by znamenali zneužitie prostriedkov trestného práva proti súdnej moci,“ uviedol Fiačan.

Ako ďalej dodal, u týchto sudcov súd tiež prihliadal na skutočnosť, že nejde o aktívnych sudcov.

„Čo sa týka neudelenia súhlasu na vzatie do väzby sudcu Najvyššieho súdu SR Jozefa K., ústavný súd už v marci pri akcii Búrka vymedzil kritéria, ktoré musí spĺňať žiadosť generálneho prokurátora tak, aby ústavný súd túto žiadosť mohol preskúmať z hľadiska účelu konania pred ústavným súdom, to jest či nejde o zásah do súdnej moci.

„Naopak nedodržanie týchto kritérií treba považovať za zásah do súdnej moci, ktorá síce nie je nedotknuteľná, ale návrh na vzatie sudcu do väzby je vážna vec,“ dodal Fiačan.

Zlyháva a kolabuje systém

Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Mazák na margo ďalšieho zatýkania v justícii uviedol, že v slovenskom súdnictve prežívame ďalší vážny a tragický deň.

„Po akciách NAKA Búrka a Plevel je Víchrica potvrdením, že boj s korupciou, úplatkárstvom, marením spravodlivosti a zasahovaním do nezávislosti súdnictva nadobúda rozmery, v ktorých už nemôžeme hovoriť len o jednotlivcoch.

Zlyhával a kolabuje systém. Ak chceme očistiť a uzdraviť slovenskú justíciu, tak niet inej cesty, než odsúdenie všetkých sudkýň a sudcov, ktorým sa dokážu ich kriminálne skutky,“ uviedol Mazák.

Súčasne by mala byť strata funkcie sudcu, prípadne aj osobnej slobody, silným mementom pre tých, „ktorí by ešte stále chceli vidieť vo výkone povolania sudcu zdroj bezprácnych príjmov a iných výhod“.

Ako uzavrel, ocenil by, ak by čestní, svedomití, občiansky a sudcovsky statoční ľudia v talároch vnímali túto „bolestivú a hanbu prinášajúcu očistu v ich radoch ako nevyhnutný predpoklad obnovy a udržania morálnej a profesionálnej integrity celého sudcovského stavu“.

ano, SITA, foto: SITA



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…