Domov Ekonomika Zadržali takmer o polovicu falzifikátov menej

Zadržali takmer o polovicu falzifikátov menej

0
0

V prvom polroku tohto roka bolo na území Slovenska zadržaných celkovo 774 eurových bankoviek. Najviac sa falšujú 50-eurovky, 5-eurovky a 200-eurovky. Počet zadržaných falošných euromincí bol 570, pričom najfalšovanejšími sú dvojeurovky.

Zo všetkých zadržaných eurobankoviek bolo až 48,4 % bankoviek nominálnej hodnoty 50 €. O polovicu menej (24,7 %) bolo stoeuroviek. Pomerne vysoký výskyt falzifikátov bol zaznamenaný medzi najväčšími bankovkami.

Zo všetkých zadržaných bolo až 6,6 % 500-euroviek. Národná banka Slovenska (NBS) informovala, že napriek tomu, že sú falzifikáty dobrej kvality, je možné ich od pravej bankovky rozoznať aj bez použitia technických pomôcok.

„Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením.

Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku,“ informuje NBS. Podrobnosti o takomto teste je možné nájsť na stránke Európskej centrálnej banky.

Národné centrum falzifikátov

Založené Národnou bankou Slovenska na odbore riadenia peňažnej hotovosti. Jeho úlohou je skúmať, overovať a uschovávať falzifikáty eurových bankoviek a mincí a ostatných cudzích mien zadržaných na území Slovenskej republiky.

Pri uskutočňovaní analýz zadržaných falzifikátov úzko spolupracuje s Európskou centrálnou bankou, ako aj s centrami ostatných centrálnych bánk Eurozóny.

V boji proti falšovaniu aktívne napomáha Policajnému zboru Slovenskej republiky, Europolu, ktorý plní funkciu ústredného orgánu koordinujúceho ochranu eura, Interpolu a Európskej komisii.

(zdroj: nbs.sk)

Najviac sa falšujú dvojeurovky

Čo sa týka euromincí, z celkového počtu 570 zadržaných falzifikátov bolo až 75,6 % dvojeuroviek. Rozoznať falošnú euromincu je v porovnaní s bankovkou zložitejšie. „Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet.

Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou,“ píše sa na stránke NBS.

Okrem toho je možné vizuálne posúdenie, pričom sa kontroluje razba, hrana mince a farebnosť. Bližšie informácie nájdete na stránke NBS. Celkovo počet zadržaných falošných eurobankoviek a euromincí klesá.

V porovnaní s prvým polrokom minulého roka bolo v prvých šiestich mesiacoch tohto roka zadržaných takmer o polovicu falzifikátov menej.

sam, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …