Domov Ekonomika Zahraničný obchod výrazne ožil

Zahraničný obchod výrazne ožil

0
0

Dynamika zahraničného obchodu pokračuje v oživovaní, vývoz tovarov bol v auguste opäť vyšší ako dovoz. Ide dokonca o najvyšší medziročný rast od februára 2019. Výrazný rast vývozu a naopak pokles dovozu sa podpísal pod pozitívne saldo zahraničného obchodu na úrovni 335,4 mil. eur.

Celkový vývoz dosiahol podľa predbežných údajov 6,208 mld. eur, čo je medziročne o 315 mil. eur viac. Vývoz sa tak medziročne zvýšil o 5,4 %.

Rast sa pritom podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej dosiahol už tretí mesiac po sebe. Exportu sa tak podarilo vymazať straty spôsobené koronakrízou a lockdownom ekonomiky.

„To je pozitívny výsledok pre naše hospodárstvo a aj vďaka exportne orientovaným odvetviam nie je recesia našej ekonomiky taká silná, ako sa na začiatku očakávalo,“ povedala Glasová.

Už na konci druhého štvrťroka, konkrétne v júni, sa objavilo citeľné oživenie exportu, čo viedlo k tomu, že ani pokles slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) nebol podľa Glasovej až taký fatálny.

Podľa Štatistického úradu SR ide o najvyšší rast od februára 2019, keď bol vývoz tovaru medziročne vyšší o 7,5 %. Celkový rast ovplyvnil podľa úradu predovšetkým vývoz v triede stroje a prepravné zariadenia, do ktorej patrí aj vývoz automobilov.

Export v tomto segmente sa medziročne zvýšil o 13,5 % a v auguste sa podieľal na celkovom exporte viac ako 65 %.

Celkový dovoz tovaru sa v auguste medziročne znížil o 3,2 % na 5,872 mld. eur. Dovoz v segmente stroje a prepravné zariadenia, ktorý tvoril viac ako polovicu importu, vzrástol o 2,3 %. Naopak, najviac sa znížil dovoz v triede minerálne palivá a priemyselné výrobky.

red, SITA, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Avis Prestige má pre vás výnimočnú letiskovú službu. Bez stresu a bez prekážok.

Ak ste niekedy zažili stres z cestovania, tak práve pre vás existujú rôzne možnosti, ktoré…