Domov Ekonomika Zakázané weby blokujú, avšak nie účinne

Zakázané weby blokujú, avšak nie účinne

0
0

Koncom roka 2016 schválili poslanci Národnej rady SR novelu zákona o hazardných hrách, ktorej cieľom je kontrolovať hazard v online prostredí. Tá vstúpila do platnosti v júli 2017.

Finančnej správe SR pripadla podľa novely nová kompetencia – kontrola prevádzkovania hazardných hier na internete.

Buď ukončia činnosť alebo ich zablokujú

Jej úlohou je vyhľadávať webové stránky, prostredníctvom ktorých sa poskytujú hazardné hry v rozpore so zákonom a následne ich vyzvať, aby takúto činnosť ukončili.

V prípade, že prevádzkovateľ webovej stránky, ktorá ponúka nelegálne hazardné hry adekvátne nezareaguje v zákonom stanovenej lehote, bude jeho webové sídlo zaradené na zoznam zakázaných stránok.

Následne daniari požiadajú súd o vydanie príkazu na blokáciu takejto webovej stránky a tiež na vydanie príkazu na blokáciu platieb na účet, ktorý používa nelegálny poskytovateľ internetového hazardu.

Bez licencie ich zakážu

V praxi platí, že za prevádzkovateľa ilegálnych hazardných hier je považovaný ten, kto od Finančnej správy SR nezíska licenciu na prevádzkovanie hazardu na Slovensku.

Na zoznam zakázaných webov sa tak dostalo množstvo zahraničných stávkových spoločností obľúbených aj stávkujúcimi Slovákmi. Pre ne je totiž registrovanie na Slovensku a získanie licencie, ktorá so sebou prináša aj daňové povinnosti, skrátka zbytočné.

Mnohé z nich sú tak už dnes, zjednodušene povedané, zo slovenského internetu neprístupné. Celkovo je na zozname zakázaných webových sídiel momentálne 148 webstránok, na 73 z nich vydal súd už príkaz na blokáciu webovej stránky a 13 príkazov na zamedzenie platobných operácií v prospech ich účtov.

Blokovanie webov sa dá jednoducho obísť

Hoci je chvályhodné, že Finančná správa SR vyvíja kroky smerujúce na zamedzenie nelegálneho hazardu, čo súvisí aj s daňovým únikom z nemalých investícií slovenských hráčov na zahraničných weboch, jej úsilie môže byť absolútne zbytočné.

Ak aj súd vydá príkaz na blokáciu webu s hazardnými hrami, v realite je viac než jednoduché sa na takýto web dostať aj zo slovenského územia. Stačí len zmeniť nastavenie DNS servera vo vašom počítači, pričom podrobný návod nie je na internete ťažké nájsť.

Niektoré hazardné weby dokonca posielajú svojim registrovaným užívateľom alternatívnu webovú stránku, ktorá blokovaná nie je. A keď ju slovenské súdy zablokujú, prevádzkovatelia vytvoria opäť novú.

Otázka potom znie, na čo vlastne Finančná správa vyvíja toľko snahy, ktorú vedia užívatelia internetu obísť pár klikmi?

 

sam, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ako sa trénuje v zahraničí

Šport je najlepším spôsobom, ako robiť krajine dobré meno v zahraničí. Ten náš je však už …