Domov Zdravie Základné princípy detoxu organizmu

Základné princípy detoxu organizmu

0
0

Keď si počas pandémie koronavírusu oddýchol náš mozog, ktorý bol menej vystavovaný neduhom dnešnej uponáhľanej doby, naše telo doplácalo na nedostatok pohybu, či častejšie maškrtenie. Teraz, keď sa svet vracia do normálu, mali by sme to umožniť aj nášmu organizmu.

Skvelou voľbou je detox, pomocou ktorého sa pečeň, tráviaci trakt, koža, obličky, pľúca a lymfatický systém očisťuje od toxických látok. Mnohí si detox predstavujú ako prísnu diétu, ktorá sa približuje hladovke.

To ale ani zďaleka nie je jeho princípom. Počas detoxu nejde o to telo trápiť, ale naopak ho odľahčiť o látky, ktoré pre fungovanie nepotrebuje, prípadne mu zabraňujú fungovať správne.

Na to, aby detox skutočne tento cieľ splnil, je nutné dodržiavať niekoľko zásad. Tak, ako nie je ľahké s ním začať, ľahké nie je ani v ňom zotrvať. Ak však budete dodržiavať základné princípy, pôjde to o čosi ľahšie.

Začiatok je najnáročnejší

Najťažšou fázou celého detoxu je práve tá počiatočná. Ak ste si mysleli, že pokiaľ ste sa k detoxu prinútili a úspech už máte na dosah, mýlite sa. V prvej fáze detoxu sa totiž stáva, že človek musí súperiť sám so sebou.

Obrazne povedané, môže sa vám zdať, že na jednom pleci vás vo vašom cieli anjel podporuje, no na tom druhom sedí diabol, ktorý sa vám ho snaží zmariť.

Tak nejako v tejto fáze funguje práve naša psychika. Človek totiž pri detoxe vystupuje zo svojej komfortnej zóny a musí si odoprieť veci, ktoré u neho boli samozrejmosťou.

Tento stav nie je ľahké prekonať a mnohí to už v tejto fáze preto vzdajú. Preto by ste mali byť pripravení na to, že budete často pociťovať hlad, keďže v dnešnej dobe je normálne, že akonáhle hlad pocítime, okamžite žalúdok naplníme.

Takisto na sebe vy alebo vaše okolie môže pozorovať častejšie stavy nervozity, únavy či bolesti hlavy. Tie sa dajú zmierniť jednou lyžičkou medu. Objaviť sa môžu aj problémy, ktoré si môžete vysvetliť tak, že vášmu telu detox nevyhovuje.

Objaviť sa môžu tráviace problémy ako hnačka, plynatosť či zápcha. Tie sú typickým príznakom detoxu, keďže žalúdok zrazu prijíma úplne inú stravu, na akú bol doposiaľ zvyknutý.

Zhoršenie stavu môžete zbadať aj na vašej pleti, na ktorej sa na začiatku detoxu viac objavujú vyrážky. Tie sú však dobrým znakom toho, že telo sa zbavuje škodlivých látok.

Voda ako základný princíp

Pokiaľ sa chystáte detoxikovať, na internete máte k dispozícii hneď niekoľko detoxikačných kúr. Každá je v niečom iná, avšak základné princípy sú v každej z nich rovnaké.

Tým prvým je voda, ktorá v procese detoxikácie organizmu zohráva kľúčovú úlohu. Počas tohto obdobia by ste mali dbať na to, aby ste vypili aspoň dva litre vody každý deň.

Pohár vody by ste mali vypiť aj pred každým jedlom. Práve voda podporí čistenie čriev a hydratuje žalúdočnú sliznicu, čím sa trávenie výrazne zlepší.

Pod pojmom voda máme na mysli výhradne čistú vodu, najlepšie filtrovanú, v ktorej sa nenachádzajú usadeniny. Vhodnou voľbou sú tiež bylinkové čaje.

V procese detoxu pomôže najmä zelený čaj, ktorý je plný antioxidantov, mätový čaj, ktorý podporuje trávenie, žihľavový, ktorý prečisťuje obličky a krv, či púpavový, ktorý takisto podporuje trávenie a čistí krv a obličky. Najmä ráno je vhodné do vody vytlačiť aj citrón.

Netoxické potraviny

Jedálniček si počas detoxu môžete nastaviť pomocou už existujúcich osvedčených detoxikačných kúr. Všeobecne je ale dobré vedieť, ktoré potraviny môžete počas detoxu konzumovať bez toho, aby ste porušili vznikajúcu harmóniu vo vašom tele.

Ide o potraviny, ktoré obsahujú nízku koncentráciu toxínov a práve tie by mali tvoriť gro detoxikačnej stravy. V prvom rade sú to obilniny ako pohánka, ovos, hnedá ryža či proso.

Medzi netoxické potraviny zaraďujeme aj ryby ako losos, pstruh alebo makrela. Ak sa bojíte, že by vám počas detoxu mohlo chýbať mäso, nezúfajte. Biele mäso môže byť tiež súčasťou vášho detoxikačného jedálnička.

Najmä v jeho prípade si ale treba dávať pozor, odkiaľ mäso pochádza a kde ho kupujete. Každú chvíľu sa v regáloch supermarketov objaví mäso, konzumáciou ktorého vášmu telu nepomôžete, ale ho naopak kontaminujete.

Preto hlavne v období detoxu vyhľadávajte mäso od miestnych dodávateľov, pri ktorom máte omnoho väčšiu istotu o jeho pôvode a spôsobe chovu zvierat. Súčasťou stravy môžu byť aj orechy ako mandle, para orechy, lieskové orechy, či pekanové orechy.

Tie by však mali byť jednoznačne bez prídavku soli a nemali by ste ich za deň skonzumovať viac ako jednu hrsť. Ak máte chuť maškrtiť, pomôcť si môžete aj tekvicovými, slnečnicovými, ľanovými alebo sezamovými semenami.

Viac ovocia a zeleniny

Keď je reč o potravinách, ktoré sú počas obdobia detoxu jeho súčasťou, zabudnúť nesmieme na ovocie a zeleninu. Keď siahnete po zelenine, určite nič nepokazíte tým, ak si vyberiete tú, ktorá je zelenej farby.

Konzumovať teda môžete všetky druhy listovej zeleniny, spomedzi ktorých vyniká hlavne špenát. Počas detoxu si môžete dopriať aj brokolicu, hrášok, stonkový zeler, či špargľu.

Spomedzi tých nezelených je to cvikla, mrkva, uhorka, paprika, tekvica, ale aj červená kapusta. Naopak zabudnúť by ste úplne mali na zemiaky, ktoré vôbec nepatria do detoxikačného jedálnička.

Prichádzajúce leto je tým pravým obdobím aj na častejšiu konzumáciu ovocia, ktoré konečne začína chutiť tak, ako by malo. Detoxikačný účinok majú napríklad marhule, všetky druhy bobuľového ovocia, citrusové ovocie, melón, mango, broskyne, červené hrozno a kivi.

Obmedziť by ste mali naopak konzumáciu banánov a celkom vyhnúť by ste sa mali všetkým sušeným druhom ovocia. Ovocie a zelenina má počas detoxu dokonca taký výrazný účinok, že šťavy z nich by mali byť na dennom poriadku.

Aspoň raz denne si teda odšťavte vyššie spomenuté ovocie alebo zeleninu a nahraďte ním jednu porciu jedla. Je len na vašej chuti, ktoré z nich skombinujete. Isté je, že nápoj z nich vás nielen osvieži, ale hlavne zasýti.

puma, foto: depositphotos, shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…