Domov Slovensko Zamestnávatelia zvýšenie príplatkov naďalej odmietajú

Zamestnávatelia zvýšenie príplatkov naďalej odmietajú

0
0

Minulú sobotu sa mimoriadne stretli zástupcovia zamestnancov, zamestnávateľov a vlády. Hlavnou témou stretnutia tzv. Tripartity boli opatrenia najnovšieho vládneho sociálneho balíka.

Navrhované zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov je pre zamestnávateľov absolútne neakceptovateľné.

Uviedol to viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Roman Karlubík, pričom upozornil, že „takto predkladaný zákon by mohol mať pre niektorých fatálne dôsledky, čo sa týka finančných nákladov.“

Legislatívna úprava by mohla mať podľa neho likvidačné dôsledky najmä na malé a stredné podniky v niektorých regiónoch a v niektorých sektoroch. Ocenil však, že zamestnávateľov premiér Robert Fico na rokovaní uistil, že sú ešte dva mesiace a dva týždne na hľadanie možného konsenzu so zamestnávateľmi.

Bude sa prepúšťať?

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga zas uviedol, že hoci by v dôsledku navýšených príplatkov nemalo hroziť, že dôjde k zatvoreniu podnikania alebo nejakej firmy, môže sa stať, že to bude viesť k zníženiu počtu zamestnancov.

„Každý bude hľadať efektívnejší spôsob ako zabezpečiť to, aby bol v súlade s legislatívou a aby mohol vyrábať a znášať náklady, ktoré sú prijateľné,“ dodal.

Budú hľadať kompromis

Problémom sú najmä firmy, kde prevláda nočná práca, ako je to napríklad v pekárenskej oblasti. Podľa ministra sociálnych vecí Jána Richtera bude vláda hľadať „nejakú možnosť a formu, aby riešenie, ktoré sa pripravuje, zvýhodnilo aj týchto zamestnancov, ale aby nebolo likvidačné“.

Kompromisným riešením by tak bola iná úprava vo vzťahu k firmám, u ktorých prevláda nočná práca.

Spokojnosť odborárov

Naopak odborári pripravované zmeny podporujú. Ako uviedla viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová navrhované príplatky považuje za pozitívne opatrenie.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
  • Slovensko má nový pandemický plán

    Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akút…
  • Maďarské strany sa spájajú

    Je to vôbec prvé volebné obdobie, kedy nemá maďarská menšina svoje zastúpenie v slovenskom…
  • Pobabraná akcia

    Informácia o tom, ako slovenskí colníci zadržali bezmála 1500 kilogramov drogy pervitínu v…
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…