Domov Ekonomika Zaplatili ste si zájazd, na ktorý nevycestujete? Takto postupujte!

Zaplatili ste si zájazd, na ktorý nevycestujete? Takto postupujte!

0
0

Národná rada SR minulý týždeň v zrýchlenom konaní schválila novelu zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu v zrýchlenom konaní. Tá má zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie.

Podľa schválenej novely zákona budú môcť cestovné kancelárie navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo náhradný zájazd, ak cestujúci neprijme prvú možnosť.

Novela má pomôcť cestovným kanceláriám ale aj cestujúcim. Náhradný zájazd by podľa novely mohli odmietnuť písomne do 14 dní od doručenia oznámenia cestovnej kancelárie len niektoré skupiny cestujúcich, ktorí uzavreli zmluvu o zájazde, najmä v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu.

Ide o nezamestnaných, samostatne zárobkovo činné osoby a jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným s priznaným finančným príspevkom štátu na udržanie zamestnanosti, ako aj osamelých rodičov s priznaným nárokom na pandemické ošetrovné a tehotné ženy.

Týkať sa to bude aj dôchodcov, poslanci znížili pôvodný návrh na ich vek zo 70 na 65 a viac rokov. Ak cestujúci odmietne náhradný zájazd, cestovná kancelária je povinná vrátiť mu všetky platby, ktoré prijala na základe zmluvy o zájazde bez zaplatenia odstupného bezodkladne, ale najneskôr do 14 dní od doručenia odmietnutia náhradného zájazdu.

Náhradné riešenie za zájazd

Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcim na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021.

Ak sa cestovná kancelária s cestujúcim na poskytnutí náhradného zájazdu nedohodne do 31. augusta 2021, platí, že odstúpila od zmluvy o zájazde a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, ktoré prijala na základe zmluvy o zájazde, a to bezodkladne, najneskôr však do 14. septembra 2021.

Ak cestujúci alebo cestovná kancelária v čase od 12. marca 2020 do účinnosti tohto zákona od zmluvy o zájazde odstúpili a cestovná kancelária na základe odstúpenia od zmluvy nevrátila cestujúcemu všetky platby, ktoré na základe zmluvy o zájazde prijala, postupuje sa podľa časti novely, že cestovná kancelária môže navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo náhradný zájazd.

To isté má platiť pre prípad, ak cestujúci v uvedenom čase odstúpil od zmluvy o zájazde a k vysporiadaniu odstupného neprišlo.

Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia Covid-19 na Slovensku alebo obdobnej situácii v cieľovom mieste, či v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu, možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci s ním nesúhlasí, bude povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu; prvých 30 dní od účinnosti tohto zákona a najneskôr 15 dní pred začatím zájazdu.

Cestovná kancelária bude povinná cestujúcemu do 14 dní od doručenia informácie zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.

Cestovná kancelária nebude počas mimoriadnej situácie oprávnená požadovať od cestujúceho úhradu splátok ceny zájazdu; to neplatí, ak cestujúci prijme zmenu zmluvy o zájazde.

Ochrana pre prípad úpadku, ktorá sa vzťahuje na zmluvu o zájazde sa v rovnakom rozsahu bude vzťahovať na zmluvu o zájazde aj po jej zmene alebo po zaslaní oznámenia o náhradnom zájazde.

Sulík je spokojný

Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) povedal, že ide zhruba o stotisíc zaplatených záloh za zájazdy, možno o 150 až 170 tisíc osôb.

„Mnoho z nich bude mať strach ísť do destinácie, my im vlastne umožňujeme to posunúť o rok bez veľkých storno poplatkov. Tie sú mnohokrát väčšie ako samotná zaplatená záloha.

Toto je dobrý ústretový krok pre ľudí, že aj im dáme možnosť si svoj zájazd odsunúť,“ povedal Sulík v parlamente. „Považujem návrh za dobrý, vyvážený a férový,“ uviedol.

Spotrebitelia novelu kritizujú

Novelu ostro skritizovali viaceré spotrebiteľské organizácie, označili ju za diskriminačnú. Podľa nich je v rozpore s pravidlami Európskej únie, pričom problémy cestovných kancelárií budú riešiť ich klienti a nie štát.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Messi: Stratený v Paríži

Argentínsky futbalista Lionel Messi priznal, že dva mesiace po prestupe do Paríža St. Germ…