Domov Ekonomika Zaplatíme 30 miliónov cyperskej schránkovej firme?

Zaplatíme 30 miliónov cyperskej schránkovej firme?

0
0

Najvyšší súd SR minulý štvrtok rozhodol, že Slovenský plynárenský priemysel má na základe takzvaných Duckého zmeniek zaplatiť cyperskej schránkovej firme Stroden Management Limited 30 miliónov €.

Nezrovnalosti v spise

Štvrtkový termín rozhodovania na najvyššom súde mohol byť ešte odročený, pretože právny zástupca štátnej SPP podal sťažnosť pre podozrenie z neoprávnenej manipulácie so spisom.

Ešte pred rozhodnutím tak Konajúci senát spis skontroloval, pričom „žiadnu manipuláciu nezistil a z procesného hľadiska nepochybil, keď vo veci ďalej konal.

Prokurátorovi bolo pred vyhlásením rozhodnutia umožnené do spisu nahliadnuť v časti, ktorá mala byť podľa žalovaného manipulovaná, pričom tento skonštatoval, že spis nevykazuje na prvý pohľad známky manipulácie a odvolanie založené v spise je riadne žurnalizované a je totožné s fotokópiou odvolania, ktoré bolo zaslané generálnej prokuratúre,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

SPP rozhodnutie kritizuje

Keďže sa dôvod na odročenie vytýčeného termínu podľa najvyššieho súdu nenašiel, verdikt tak padol minulý štvrtok a jeho výsledok slovenských daňovníkov nepoteší.

Takzvaná kauza Duckého zmeniek bude štát stáť 30 miliónov eur. Slovenskí plynári sa však s resultátom zmieriť nechcú. „SPP považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR za nezákonné a nespravodlivé.

Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov. Najvyšší súd SR svojím rozhodnutím priznal pochybný nárok schránkovej spoločnosti so sídlom na Cypre a navyše rozhodol v rozpore so svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami.

Nerešpektoval ani výsledky trestného konania, ktoré sa viedlo v súvislosti s týmito zmenkami, a ktoré konštatovalo ich nezákonné vystavenie.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR vo veci prišlo v čase, keď právny zástupca spoločnosti SPP, krátko pred verejným vyhlásením rozsudku zistil podozrenie z nezákonnej manipulácie so súdnym spisom a z tohto dôvodu aj vykonal príslušné právne kroky vrátane podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR.

SPP považuje tzv. Duckého zmenky za podvodne vydané a ako také za neplatné. Súdy vo všetkých doteraz ukončených sporoch týkajúcich sa tzv. Duckého zmeniek právoplatne rozhodli v prospech spoločnosti.

SPP tak doteraz nebol zaviazaný preplatiť hodnotu ani jednej zo zmeniek,“ znie stanovisko SPP.

red, ts, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…