Domov Ekonomika Zastropovanie dôchodkového veku môže znížiť penzie

Zastropovanie dôchodkového veku môže znížiť penzie

0
0

Zmrazenie odchodu do penzie na 65 rokov môže zvýšiť dlh krajiny o vyše 20 % hrubého domáceho produktu (HDP) a penzie ľudí môže okresať o vyše 7 %.

Zakonzervovanie veku odchodu do dôchodku na 65 rokoch môže mať na verejné financie veľmi neblahé dôsledky, avšak až po rok 2038. Počet ľudí, ktorí budú poberať dôchodok sa zvýši a skupina ľudí, ktorí budú na tieto dôchodky pracovať, teda zamestnancov, sa zníži.

„Nárast výdavkov dôchodkového systému v dôsledku zvýšenia počtu dôchodcov spoločne so znížením potenciálu ekonomického rastu prehĺbi deficit dôchodkového systému a negatívne ovplyvní saldo verejnej správy.

V období rokov 2038 až 2066 vzrastie negatívny vplyv na saldo postupne na 1,1 % HDP ročne,“ uvádza sa v analýze Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Dlh stúpne skoro o pätinu

Predpokladá sa, že ľudia sa budú dožívať dlhšieho veku, čo spôsobí ďalší nápor na rozpočet a verejný dlh. „V nadväznosti na zhoršenie salda verejnej správy, dôjde ku nárastu dlhu verejnej správy o 22,5 % HDP v roku 2066,“ objasňujú analytici.

Zastropovanie veku odchodu na dôchodok tak výrazne zhorší dlhodobú udržateľnosť verejných financií. „Na kompenzovanie tohto vplyvu bude potrebné nájsť dodatočné trvalé úspory vo výdavkoch, resp. dodatočné príjmy minimálne vo výške 0,3 % HDP,“ kvantifikujú potrebu dodatočných opatrení analytici rozpočtovej rady.

Aj penzisti prídu skrátka

Nebude to len štátny rozpočet, ktorý na populistické opatrenie politikov umelo zastropovať vek odchodu do dôchodku na 65 rokov môže doplatiť.

„Keďže výška priznaného dôchodku priamo závisí od obdobia dôchodkového poistenia, menší počet odpracovaných rokov v porovnaní so súčasným systémom zníži výšku budúcich priznávaných dôchodkov z priebežného systému o 3,9 % v roku 2050 a o približne 7,6 % v roku 2066,“ uvádza sa v analýze.

Ján Bystriansky, foto: net

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…