Domov Cestovanie Zaujímavé miesta v Bombaji, ktoré lákajú milióny turistov z celého sveta

Zaujímavé miesta v Bombaji, ktoré lákajú milióny turistov z celého sveta

0
0

Mesto Bombaj je hlavným mestom indického štátu Maháraštra. Ide o najväčšie a najľudnatejšie mesto Indie. Ak máte radi atmosféru indických miest či indickú kultúru, tak toto mesto určite stojí za návštevu. V tomto článku vám ukážeme aj to, ktoré pamiatky a miesta v Bombaji lákajú najviac turistov.

Brána do Indie

Tento monumentálny oblúk patrí k tým najväčším dominantám mesta. Oblúk symbolizuje prienik starého Bombaja a moderného Bombaja. Postavený bol v indo‑saracénskom štýle a pripomína návštevu kráľa Georgea V. a kráľovnej Márie, ktorá sa uskutočnila v decembri 1911.

Oblúk sa nachádza na okraji Arabského mora a spoločne s luxusným hotelom Taj Mahal Palace vytvára námestie, kam si prídu miestni posedieť alebo oddýchnuť od ruchu veľkomesta. Ročne tento oblúk priláka aj milióny turistov z celého sveta.

Ostrov Elefanta

Na tento ostrov uprostred bombajského prístavu je možné dostať sa loďou z centra mesta. Ide o veľmi zaujímavé a výnimočné miesto, ktoré vzniklo v priebehu 6. storočia.

Nachádzajú sa tam jaskyne a krásne skalné útvary, na ktorých sú vyobrazené rôzne podoby boha Šivy. Ide o vyhľadávanú turistickú oblasť a pre svoju unikátnosť bolo toto miesto v roku 1987 zapísané do Zoznamu Svetého kultúrneho dedičstva Unesco.

Sochy na ostrove Elefanta.

Colaba

Colaba je jednou z najfarebnejších obchodných štvrtí v meste Bombaj. Keď sa Briti prvýkrát dostali začiatkom 17. storočia do krajiny, tak bolo mesto tvorené skupinou siedmich ostrovov, dnes sú už všetky bezproblémovo spojené mostami. A kúpiť si tam môžete naozaj úplne všetko, od oblečenia cez šperky, až po rôzne domáce výrobky.

Chhatrapati Shivaji Terminus

V meste je na viacerých miestach vidieť bristký vplyv aj v architektúre. Je to v dôsledku storočnej britskej nadvlády nad Indiou. Najznámejším príkladom je budova železničnej stanice pod názvom Chhatrapati Shivaji Terminus z roku 1887. Na tejto budove je krásne vidieť neogotický štýl ranej viktoriánskej éry prepojený s prvkami tradičnej indickej architektúry.

Táto železničná stanica je zaujímavá aj tým, že ňou denne prejdú vyše tri milióny ľudí a približne 1 000 vlakov a aj pre to ide o najrušnejšiu a najväčšiu stanicu na svete. Vedeli ste o tom, že táto jedinečná železničná stanica sa nachádza práve v Bombaji?

Chhatrapati Shivaji Terminus

Dhobi Ghát

Toto miesto je pre Bombaj tiež veľmi typické. Ide totiž asi o najväčšiu otvorenú práčovňu na svete. Tisícky mužov z hinduistickej kasty Dhobi perie a žehlí denne stovky až tisícky kusov utierok a uterákov v stovkách betónových žľabov naplnených vodou.

Aj toto nezvyčajné miesto je medzi turistami vyhľadávané a chcú si pozrieť zblízka, ako tento systém funguje.

Dhobi Ghat

Kala Ghoda

Kala Ghoda je najväčším kultúrnym centrom v Bombaji. Nachádza sa tam viacero jedinečných a zaujímavých umeleckých galérií, múzeí či kultúrnych priestorov.

Jednou z najznámejších a najnavštevovanejších galérií je uznávaná umelecká galéria Jehangir. Každý rok sa vo februári na tomto mieste koná napríklad aj festival Kala Ghoda Arts Festival, ktorý ponúka jedinečný kultúrny program a láka návštevníkov z celého sveta.

Banganga Tank

Banganga Tank je najstarším obývaným miestom v Bombaji a toto miesto patrí k tým najzaujímavejším v rámci histórie a pamiatok. Okrem iného sa tam nachádza aj posvätná nádrž na vodu, ktorá je obkolesená úzkou uličkou lemovanou chrámami, domami a dharamsalami (náboženskými domami).

Hinduisti veria, že prejsť pešo okolo nádrže má obrovské čistiace účinky a aj pre to patrí toto miesto k vyhľadávaným miestam nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov.

Banganga Tank

Dabbawalahovia

Viete, kto sú Dabbawallahovia? Ide o skupinu mužov v bielom oblečení, ktorí sa každý deň starajú o jedlo pre mestských robotníkov v Bombaji. Denne tak doručia približne 200 tisíc domácich jedál svojim zákazníkom.

Ide o najlepší distribučný systém na svete, ktorý fascinuje dokonca aj princa Charlesa a táto služba je tak dobrá, že bola zapísaná aj do Guinnessovej knihy rekordov.

Dabbawala

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…