Domov Cestovanie Zaujímavosti o New Yorku

Zaujímavosti o New Yorku

0
0

Americké mesto New York patrí k tým najväčším mestám sveta. Mesto je multikultúrnou metropolou a domovom mnohých slávnych a talentovaných ľudí. Denne ho navštívia tisícky ľudí z celého sveta, aby zažili jeho atmosféru a navštívili tie najzaujímavejšie miesta či pamiatky. V tomto článku sme si pre vás pripravili 6 zaujímavostí o New Yorku.

V meste sa bude nachádzať prvý podzemný park na svete

Po úspechu veľmi populárnej High Line, vyvýšeného verejného parku postaveného na opustenej nákladnej železničnej trati na West Side v Manhattane, mesto predstavilo nový projekt The Lowline. Pôjde o prvý podzemný park na svete a dokončený by mal byť do roku 2021.

V New Yorku nájdete najväčšiu čínsku štvrť na Západe

Prví čínski prisťahovalci prišli do čínskej štvrte Manhattanu v 19. storočí, keď bola súčasťou bývalej štvrte Five Points, ktorá bola známa ako jedna z najhorších oblastí v New Yorku.

Prvou osobou, ktorá zdôraznila ničivé životné podmienky tejto časti New Yorku bol anglický autor Charles Dickens vo svojom cestopise s názvom American Notes, ktorý prinútil niekoľko Newyorčanov v hornej a strednej triede, aby navštívili túto oblasť.

Nad Grand Central Station je šeptacia galéria

Najväčšia železničná stanica na svete má pasáž, ktorá sa nachádza priamo pri reštaurácii Oyster Bar & Restaurant, ktorá je jednou z najstarších reštaurácií a kulinárskych pamiatok mesta.

Je známa svojimi neuveriteľnými morskými plodmi a klenutými kachľovými stropmi. Hovorí sa, že je to miesto, ktoré Charles Mingus, americká jazzová legenda, navrhol svojej žene s použitím jedinečnej akustickej funkcie priestoru.

Pláž Coney Island bola pomenovaná po Brightone

Coney Island sa stal populárnym dovolenkovým bodom pre obyvateľov Manhattanu, Brooklynu a ďalších štvrtí mesta New York.

Toto viedlo k vybudovaniu pobrežnej rekreačnej oblasti Brighton Beach v roku 1878, pomenovanej po Brightone v Anglicku, ktoré sa v tom istom čase tiež stalo populárnou destináciou pre Londýnčanov.

Coney Island dodnes slúži mestu ako prímorské letovisko a zábavný park, ktorý ponúka viac ako 50 atrakcií.

V meste sa nachádza tajná vlaková stanica

Pod jedným z najznámejších historických hotelov, Waldorf Astoria New York, sa nachádza tajná železničná trať, známa ako Dráha 61.

Trať vraj bola postavená v tridsiatych rokoch minulého storočia pre bývalého amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, ktorý ju mal používať ako diskrétny vstup do hotela.

Trať vraj bola využívaná aj americkým vojenským generálom Johnom J. Pershingom v roku 1938 a v roku 1946 zas bola miestom výstavy dieselových lokomotív a módnej prehliadky v roku 1948.

Bola tam prvá nemocnica v USA

Ostrov Ellis Island nachádzajúci sa neďaleko Liberty Island, na ktorom stojí Socha Slobody, je domovom opustenej nemocnice Ellis Island Hospital, ktorá pochádza z roku 1902 a kedysi slúžila ako väzenské zariadenie pre prisťahovalcov prichádzajúcich na ostrov.

Tí boli považovaní za príliš chorých a fyzicky nespôsobilých na vstup do krajiny. Komplex bol prvou verejnou nemocnicou, ktorá sa otvorila v USA a v tom čase i tou najväčšou. Jej hlavná budova bola obnovená a otvorená ako múzeum v roku 1990.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…