Domov Kultúra Zaujímavosti o seriáli Dawsonov svet

Zaujímavosti o seriáli Dawsonov svet

0
0

Americký tínedžerský seriál Dawsonov svet patril na konci 90-tych rokov k tým najobľúbenejším a najsledovanejším seriálom na svete. K obrazovkám si pravidelne sadali milióny ľudí, ktorí s napätím sledovali príbehy hlavných predstaviteľov seriálu. Pripravili sme si niekoľko zaujímavostí o tomto seriáli, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli.

#1

Herečka Katie Holmesová bola v čase konkurzov do seriálu stredoškoláčkou. Režisér Kevin Williamson ju oslovil, no ona odmietla letieť do Los Angeles na konkurz, pretože túžila po postave v školskej hre.

Nakoniec s ňou scénu na konkurz nahrala matka a video zaslali režisérovi. Dnes už vieme, že rola Joey Potterovej odštartovala herečkinu úspešnú kariéru.

#2

Herec Joshua Jackson sa na konkurzoch zúčastnil hneď dvakrát. Uchádzal sa o hlavnú postavu Dawsona, ale nakoniec sa režisér rozhodol, že herca obsadí do postavy Paceyho, pretože sa mu na to viac hodil.

#3

Postava Dawsona bola poslednou postavou, ktorú bolo potrebné obsadiť. Pri sledovaní konkurzov vedúci spoločnosti Sony neveril, že James Van Der Beek dokáže stvárniť hlavnú postavu seriálu.

Ale režisér bol presvedčený, že to Van Der Beek dokáže, takže ho neustále nechávali čítať scény znova a znova. Dva dni pred začiatkom natáčania bol herec oficiálne obsadený ako Dawson.

#4

Dawson bol veľkým milovníkom filmov. Jeho vášeň sa zakladala na vášni režiséra seriálu, ktorý miloval Stevena Spielberga a jeho filmy.

Dawsonova izba bola olepená plagátmi Spielbergových filmov, a dokonca sa aj sám režisér poďakoval za odkazy jeho práce v seriáli.

#5

Seriál so sebou priniesol aj vlnu odporu či kontroverzie, keď mal napríklad jeden z hlavných predstaviteľov pohlavný styk so svojou učiteľkou alebo sa hlavní hrdinovia rozprávali o svojom prvom sexe.

Preto niektoré časti seriálu prechádzali kontrolou a nevhodné repliky či scény boli vyškrtnuté.

#6

V druhej sérii prišli do seriálu dve nové postavy: súrodenci Jack (Kerr Smith) a Andie (Meredith Monroe). Režisér pri vytváraní postavy Jacka vedel, že chce, aby bol homosexuálom.

Nikomu to však nepovedal. Jack sa stal rýchlo jednou z najpopulárnejších postáv seriálu, no k svojej sexuálnej orientácii sa priznal až v polovici sérii.

#7

Epizóda „True Love“ bola finálnou časťou tretej série, ktorá sa vysielala 24. mája 2000. V epizóde Jack pobozká svojho priateľa, Ethana. Išlo o prvý televízny bozk dvoch mužov v primetime v USA.

#8

Nejeden americký tínedžerský seriál je známy aj tým, že skutočný vek hercov a herečiek sa odlišoval od veku ich postáv. Rovnako tomu bolo aj v prípade tohto seriálu.

Meredith Monroe, ktorá si zahrala postavu Andie, bola o deväť rokov staršia ako jej postava. Herec Kerr Smith, bol tiež trochu pristarý na strednú školu, v čase natáčania mal totiž už 27 rokov.

#9

Herečka Michelle Williamsová, ktorá si zahrala Jen Lindleyovú, sa priznala k tomu, že trochu závidela svojim hereckým kolegom a kolegyni, ktorí stvárnili Dawsona, Joey a Paceyho, pretože sa dej točil predovšetkým okolo nich.

Samotný herec James Van Der Beek ju utešoval a hovoril jej, aby sa tým netrápila. Sám priznal, že mu ešte dlho po skončení natáčania trvalo zbaviť sa nálepky Dawsona.

#10

Herec John Wesley Shipp, ktorý stvárnil Dawsonovho otca, bol zo seriálu sklamaný, najmä po odchode režiséra Williamsona. Nepáčilo sa mu totiž, aké malé sú v seriáli role rodičov.

Radoslav Hoppej, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…