Domov Cestovanie Zaujímavosti o Tokiu, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli

Zaujímavosti o Tokiu, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli

0
0

Tokio je hlavným a zároveň najväčším mestom v Japonsku. Žije v ňom vyše 14 miliónov ľudí a ponúka nejedno zaujímavé miesto či pamiatku. V tomto článku  vám prezradíme niekoľko zaujímavostí o tomto meste, o ktorých ste (možno) doteraz nepočuli.

Mrakodrap NTT Docomo Yoyogi je jednou z najväčších dominánt mesta

Mrakodrap NTT Docomo Yoyogi je prirovnávaný často k Empire State Building. Názov budovy môže na prvé počutie znieť zvláštne, no je celkom logicky.

NTT je skratka pre Nippon Telegraph and Telephone, čo je hlavná telekomunikačná spoločnosť Japonska a vlastník budovy. DoCoMo znamená v japončine „všade“ a Yoyogi je zas názov štvrte, kde sa budova nachádza.

Mrakodrap bol dokončený v roku 2000 a dosahuje výšku 240 metrov. Koncom roka 2002 sa z mrakodrapu stala najvyššia hodinová veža na svete, keď boli vo výške 150 metrov inštalované dvoje hodiny s priemerom pätnásť metrov ako súčasť osláv desiateho výročia existencie firmy.

Hoci budova patrí vďaka svojmu vzhľadu k najľahšie rozpoznateľným stavbám Tokia, nie je do nej turistom vstup umožnený.

NTT Docomo Yoyogi

Je Tokio mesto, ktoré čaká na smrť?

Zdá sa vám to zvláštne? Vysvetlenie je pri tom jednoduché. Tokio je známe aj tým, že sa rozprestiera na veľmi nevýhodnom mieste.

Mesto je vzdialené len 300 km od miesta, kde sa tri z desiatok veľkých tektonických dosiek, v ktorých je zemská kôra rozdelená, neustále vzájomne ovplyvňujú.

Práve to je dôvod, prečo geológovia prezývajú Tokio ako „mesto, ktoré čaká na smrť“. Napriek nevýhodnej polohe je Tokio pripravené na prípadné katastrofy. V rozsiahlejšej tokijskej oblasti sa nachádza podzemný komplex, ktorý zabraňuje zničeniu mesta povodniam.

V prípade cunami, silných dažďov alebo tajfúnov je 5 valcov zodpovedných za prepravu vody z riek, ktoré prechádzajú cez Tokio v obrovskej nádrži a čerpajú ju do rieky Edogawa, ktorá sa nachádza na nižšej úrovni mesta. Vďaka tomuto systému Tokio prežije pravdepodobne aj tú najhoršiu vodnú katastrofu.

Je Tokijská veža vylepšenou Eiffelovou vežou?

Tokijská veža (Tókjó tawá) je vysoká 333 metrov, vďaka čomu je jednou z najvyššie samostatne stojacich oceľovývh veží na svete a tiež jednou z najvyšších stavieb v Tokiu.

Slúži ako telekomunikačná veža a rozhľadňa. Vzhľad veže je založený na Eiffelovej veži v Paríži. Hoci je o 9 metrov vyššia, jej hmotnosť je nižšia, 4 000 ton oproti 10 100 tonám Eiffelovej veže.

Výstavba začala v júni 1957 a veža bola dokončená v roku 1958. Je natretá na bielo a na oranžovo podľa leteckých bezpečnostných noriem. Od súmraku do polnoci je nasvietená na oranžovo.

Iluminácia sa vo výnimočných prípadoch mení, napríklad na neónovo modrú farbu. Obklopená je prevažne pomerne nízkymi budovami, možno ju vidieť z mnohých miest v centrálnych častiach Tokia.Tokio Tower

Tokio má najvyužívanejší systém metra na svete

Tokijské metro bolo otvorené v roku 1927 a značne rozšírené v rámci prípravy na letné olympijské hry v roku 1963. Tokijský systém metra, ktorého iba časť je v podzemí, je najrušnejším systémom na svete, prepravuje denne viac ako 8,7 milióna ľudí a viac ako 3,2 miliardy ročne.

Preťaženie v systéme je také veľké, že úradníci metra už dlho zamestnávajú flotilu oshiya, alebo tzv. „pushers“, ktorých úlohou je bezpečne napchať čo najviac ľudí do preplnených vozidiel metra.

Najstarší a najvýznamnejší chrám v Tokiu

Chrám Sensoji je starobylý chrám, ktorý je najstarším a najvýznamnejším chrámom v Tokiu. Vedľa neho sú Shinto a Asakusa – svätyne, ktoré spolu tvoria jeden z najvyšších chrámov v Japonsku.

Každoročne na toto miesto prichádza vyše 30 miliónov návštevníkov, čo z neho robí jedno z najnavštevovanejších duchovných miest na svete.

Chrám Sensoji

Čerešňové kvety typické pre Tokio

Obdobie jari je v Japonsku charakteristické aj vďaka krásne rozkvitnutým čerešňovým kvetom. Práve počas marca a apríla prichádza do Tokia veľké množstvo zvedavých turistov z celého sveta, ktorí si chcú vychutnať túto krásu na vlastné oči.

Počas kvitnutia týchto kvetov sa po celom meste ukustočňuje nejeden zaujímavý festival spojený s vítaním jari.

Svätyňa Meiji

Táto cisárska svätyňa je venovaná cisárovi Meiji a jeho manželke. Po smrti cisára, v roku 1912, si chcela miestna vláda uctiť jeho a jeho rodinu.

Ohromujúca štruktúra a komplex, ktorý ju obklopuje, nájdete v pokojnom lese. Nachádza sa tam aj múzeum a nástenná galéria.

Reštaurácia, ktorá prežila aj vojnu

Jedna z najvýraznejších a najznámejších reštaurácií v Tokiu je japonská reštaurácia Komagata Dozeu. Tento rodinný podnik dokázal prežiť smrteľné zemetrasenia a bombové útoky počas druhej svetovej vojny.

Pracovalo v nej viac ako šesť generácií, ale reštaurácia zostáva dodnes rovnaká. Vďaka bohatej histórii patrí reštaurácia k tým najvyhľadávanejším miestam v Tokiu.

V spojitosti s gastronómiou je považované Tokio za jej svetové hlavné mesto a nachádza sa tam väčšina reštaurácií s hviezdami Michelin. Vedeli ste o tom?

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …