Domov Cestovanie Zaujímavosti o Veľkonočnom ostrove

Zaujímavosti o Veľkonočnom ostrove

0
0

Veľkonočný ostrov sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu, na východnom okraji Polynézie. Je jedným z najviac izolovaných obývaných ostrovov na svete. Tajomstvo sôch moai je to, čo na ostrov privádza návštevníkov z celého sveta. Dodnes nie je známe, ako vznikli alebo ako ich prepravovali po ostrove. V článku sa dozviete viac z histórie a priblížime niektoré z najzaujímavejších faktov Veľkonočného ostrova.

#1

Ostrov je úplne izolovaný uprostred Tichého oceánu a nachádza sa 3 700 kilometrov západne od pobrežia kontinentálneho Čile.

Kultúrne a archeologické poklady Veľkonočného ostrova boli prvými zo všetkých tichomorských ostrovných krajín, ktoré boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

#2

Polynézania sa pravdepodobne usadili na ostrove okolo prvého tisícročia nášho letopočtu. Prosperujúci ľudia Rapa Nui vytesali veľké kamenné sochy medzi rokmi 1100 – 1680.

Práve obrovské kamenné sochy nazývané moai sú pre tento ostrov najtypickejšie, nachádza sa ich tam vyše 800. Takmer všetky sochy boli vyrezané zo spevneného sopečného popola vyhasnutej sopky Rano Raraku.

Rezbári používali ručné sekáče z čadičovéhokameňa, pričom mnoho tímov pracovalo súčasne na rôznych sochách. Každá socha predstavovala zosnulého vedúceho rodiny predkov.

#3

Všetky sochy Veľkonočného ostrova sú známe svojimi charakteristickými rysmi tváre. Široké a pretiahnuté nosy, obdĺžnikové uši, silná brada a hlboké očné štrbiny sú primárnymi znakmi tváre každej zo sôch.

Nikto však nevie, ako sa sochy pohybovali. Zo všetkých zaujímavých faktov o Veľkonočnom ostrove sa preprava sôch považuje za pozoruhodnú vzhľadom na to, že boli presunuté 18 kilometrov cez ostrov bez použitia kolies, žeriavov alebo veľkých zvierat.

Vedci vyskúšali niekoľko teórií a dospeli k záveru, že obyvatelia ostrova používali na presun sôch kombináciu valčekov, lán a drevených saní.

#4

Archeológovia vedeli od prvých vykopávok v roku 1914, že sochy Veľkonočného ostrova majú telá. Verejnosť ich však často nazývala „hlavami Veľkonočných ostrovov“, pretože najčastejšie fotografovanými sochami boli tie, ktoré boli pochované po plecia.

Jedna z najvyšších sôch je vysoká až 10 metrov a váži neuveriteľných 82 ton.

#5

Vyrezávané kamenné a drevené predmety v starodávnych polynézskych náboženstvách mali pre ľudí magickú duchovnú podstatu nazývanú mana.

Archeológovia tvrdia, že sochy Veľkonočného ostrova boli vytvorené s podobným účelom a boli symbolom politickej a náboženskej moci a autority.

#6

Prvý známy európsky návštevník ostrova bol holandský prieskumník Jacob Roggeveen. Miesto nazval Veľkonočným ostrovom, pretože tam prišiel na Veľkonočnú nedeľu 5. apríla 1722.

#7

V roku 2008 istý fínsky turista navštívil ostrov a bol sochami natoľko fascinovaný, že jednej z nich odlomil ucho a snažil sa s ním utiecť.

Podarilo sa im ho chytiť a čelil až siedmim rokom väzenia, ale nakoniec ho prepustili, pretože sa ospravedlnil a rovnako zaplatil pokutu vo výške niekoľkých tisícok dolárov.

#8

Na Veľkonočnom ostrove bolo natočených viacero dokumentárnych filmov a seriálov. Na natáčanie v rámci národného parku (v podstate všade, kde sú sochy) je potrebné špeciálne povolenie od CONAF.

Cena tohto povolenia závisí od toho, koľko dní sa tam bude natáčať. Na natáčanie v súkromných nehnuteľnostiach, v meste a kdekoľvek mimo národného parku, povolenie nie je potrebné.

Vďaka sochám, ktorých je na ostrove naozaj veľmi veľa, patrí Veľkonočný ostrov k jedným z najznámejších a zároveň najtajomnejších archeologických nálezísk na svete.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…