Domov Zaujímavosti Zaujímavosti ríše ryšavých

Zaujímavosti ríše ryšavých

0
0

Každý z nás je niečím špecifický. Jednak je to tým, odkiaľ človek pochádza, ako je vychovávaný, aké sú jeho schopnosti, zručnosti, charakterové vlastnosti a aj určité predpoklady. Ďalej je to vzhľad, výška postavy, tvar nosa, farba očí alebo farba vlasov. Či sa nám to páči alebo nie, hlboko v sebe máme ukryté DNA, ktoré nás k určitým veciam predurčuje.

A presne tak to majú aj ryšaví ľudia. Odlišujú sa skutočne len farbou vlasov? Množstvo výskumov potvrdilo, že prirodzene červenovlasí ľudia sa líšia aj inými aspektmi ako len odtieňom vlasov.

Prirodzená červená raritou

Zdá sa to neuveriteľné, no ryšaví ľudia sú menšinou. V určitom slova zmysle. Na svete tvoria iba 2 % celkovej populácie. To je niečo vyše 140 miliónov z celkového počtu sedem a pol miliardy ľudí žijúcich na tejto planéte.

Najviac ryšavých ľudí žije v Škótsku, kde tvoria 13 % populácie. Ďalšími krajinami, kde nájdete vyššiu „koncentráciu“ prirodzenej ryšavej sú Írsko, Anglicko a Nórsko.

Červené vlasy a bolesť

Nie nebojte sa, červenovlasých ľudí nemusí automaticky niečo bolieť. Skôr ide o vnímanie samotnej bolesti. Napríklad dlhodobým sledovaním bolo zistené, že ryšaví ľudia sú citlivejší na teplo a chlad.

Touto otázkou sa zaoberalo množstvo výskumov. No pravdepodobne ide o mutáciu génu MC1R. Jedným z príznakov je aj to, že pri operácii je u ryšavých ľudí potrebný dlhší čas na uvedenie do narkózy. Prípadne vyššia dávka narkotika.

Šediny nehrozia

Samozrejme, vekom sa farba vlasov mení. Červené vlasy sú však silno pigmentované a svoju prirodzenú farbu si zachovávajú omnoho dlhšie ako iné odtiene. Časom síce pigment ubúda, no z ryšavej sa stáva medená, ružovkastá, v niektorých prípadoch aj striebristá biela.

Ryšavých vlasov je menej

Nenarážame opäť na počet ľudí s červenými vlasmi. Máme na mysli počet korienkov vlasov. V priemere majú brunetky asi 140 000 korienkov.

U blondínok je to približne 110 000 korienkov. Hustota vlasov je teda podstatne väčšia ako u červenovlasých ľudí. Tí majú približne 90 000 korienkov vlasov.

Odfarbiť a nafarbiť

Áno, môžete sa pokúšať ryšavé vlasy prefarbovať, prečo nie. No výsledok, aký chcete, docielite iba vtedy, ak vlasy najskôr odfarbíte. Pigment prirodzene červených vlasov totiž spôsobuje to, že farba tak dobre nedrží a po krátkom čase stráca svoj efekt.

Myslite však na to, že odfarbovanie je pre ryšavé vlasy naozaj škodlivé. Keďže ich štruktúra je redšia, ako v prípade čiernych, hnedých alebo blond vlasov.

Červené vlasy sú genetika

Je to tak. Samozrejme, genetický kód je u každého človeka daný rodokmeňom a celými generáciami. Mutácia génov spôsobuje, že tento gén môže ustúpiť a farba vlasov sa zmení.

Preto sa môže stať, že i keď je jeden z rodičov ryšavý, potomok môže mať pokojne vlasy inej farby, pretože druhá strana nie je nositeľom tohto génu. Naopak, prípad kedy partneri nie sú ryšaví, no dieťa áno, sú ojedinelé.

Aby sa však rodičom narodilo ryšavé dieťa, je nutné, aby tento gén nosili obaja rodičia. A to sa môže na prekvapenie stať aj keď ani jeden z nich ryšavý nie je. Genetika hrou.

Zákaz sobášov

Historický fakt, ktorý by vás mohol určite zaujať. Zákaz sobášiť sa dostali ryšaví ľudia vo fašistickom Nemecku za vlády Adolfa Hitlera. Ten chcel zachovať árijské potomstvo a tak vydal toto nariadenie.

Pred niekoľkými rokmi bolo potvrdené, že tento gén bol do Európy geneticky prenesený z Afriky. Všetci ryšaví ľudia sú tak dávnym potomkom prvého ryšavého Afričana.

Červenovlásky v posteli

Množstvo chlapov možno sklameme, no chýry o tom, že červenovlásky sú v posteli dračice a že splnia všetky vaše sexuálne túžby, sú len mýtom.

V tomto prípade ide o stupeň individuality a preto odtieň vlasov nemá na sexuálny styk žiadny vplyv. Pochopiteľne, sto ľudí, sto chutí. U niekoho môžu červené vlasy spôsobovať skutočné vzrušenie. Vec vkusu.

Denis Ruščák, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…