Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Dukáty – platidlá, poklady a kusy histórie

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Dukáty – platidlá, poklady a kusy histórie

0
0

Zlaté dukáty patria dodnes medzi najvzácnejšie numizmatické a historické pamiatky. Uchovávajú, odborne spracúvajú a prezentujú ich mnohé múzeá po celom svete.

Dukát je zlatou mincou – platidlom, ktorého pôvod siaha do stredovekého Talianska. Aj pred tým, napr. v období antiky razili a používali mince zo zlata aj Gréci, Rimania, Byzantínci, či Kelti. Nazývali sa: aures, solidus, či statér… Takéto peniaze boli výnimočné a mali vysokú cenu už aj v časoch svojho vzniku.

Názov dukát je odvodený od latinského nápisu na peniazi: „ducatus“, čo znamená vojvoda, alebo vojvodstvo. V minulosti sa totiž peniaze nevydávali iba pre celé štáty, ale častokrát aj pre ich menšie či väčšie časti.

V Európe si dukáty získali rýchlo obľubu a stali sa rozšírenými platidlami. Ich hmotnosť bola stanovená presne na 3,49 gramu a rýdzosť použitého zlata v zliatine na 98,6 %.

Zlaté mince u nás

Známymi a vyhľadávanými boli po celé stáročia kremnické dukáty. V našom „zlatom“ meste boli razené od roku 1329. Ich vznik ako aj spracovanie boli inšpirované zlatými mincami z Florencie.

Neskôr prevládli už pôvodné – uhorské motívy. Od počiatku svojej existencie plnili dukáty funkciu najmä obchodného platidla. Zo zlata sa však razili aj peniaze, ktoré bolo možné použiť aj pri bežnom platobnom styku. Napr. 10, 20 a 100 korunáčky korunovej meny od roku 1892.

Tie však boli z menej rýdzeho žltého kovu, obsahovali „len“ 90 % zlata. Razba zlatých mincí tak vo svete ako aj u nás trvá dodnes. Obmedzuje sa však už najmä iba na výrobu pamätných platidiel a medailí.

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…