Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom: O strašných chorobách

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom: O strašných chorobách

0
0

Ničivé epidémie sú také staré ako ľudstvo samé. Šírili sa najmä v krízových obdobiach, ktoré sprevádzali prírodné katastrofy, alebo vojny či hladomory. Globálnemu šíreniu chorôb výdatne napomáhal aj rozvoj cestovania a obchodu. V celých dejinách si vyžiadali mnoho stámilióny obetí.

V období od 14. do 18. storočia zúrila najmä v Európe epidémia čierneho moru. Neobišla ani Uhorsko a predpokladá sa, že jej za obeť padla približne 1/3 Európanov.

Opatrenia, aké poznáme aj dnes

Proti „čiernej smrti“ sa bojovalo viacerými spôsobmi. Zo stredovekého Talianska napr. pochádza dodnes používané opatrenie – karanténa. Vtedy znamenala 40 (quarranto) dennú izoláciu ľudí s podozrením na ochorenie od ostatnej populácie. Z toho je odvodený aj ten názov.

Postupne vznikali prvé ochranné pomôcky – okuliare, rukavice, ale aj prekrytia tváre – najmä dýchacích ciest. Vyzerali inak ako dnes. Pripomínali vtáčie zobáky a bývali vyplnené senom, alebo sušenými liečivými bylinkami – pre filtrovanie vdychovaného vzduchu.

Okrem liečby a zdravotníckych pomôcok sa proti chorobe bojovalo aj spoločenskými opatreniami – obmedzeniami. V čase kedy intenzita choroby kulminovala, sa ľudia nemohli voľne pohybovať, boli obmedzené verejné zhromaždenia, podujatia, oslavy, svadby, pohreby i bohoslužby v interiéroch kostolov.

Mestá, dôležitý pilier stredovekej spoločnosti, prísne regulovali vstup i výstup svojich obyvateľov i cudzincov. Šírenie epidémií a zvyšovanie počtu ich obetí si vyžiadali aj zlepšovanie zdravotníckych a hygienických pomerov.

Vznikali špitále, chudobince, zvyšoval sa počet lekárov, budovali sa kanalizácie, zlepšovala sa verejná hygiena (napr. odpadové hospodárstvo), ale aj osveta. Z vďaky za prežitie bývali v mestách budované tzv. „morové stĺpy“.

Boli, sú a budú

Z neskorších epidémií možno spomenúť napr. choleru, ktorá na našom území vypukla v r. 1830/31, alebo neskôr, najmä počas prvej svetovej vojny – týfus a tuberkulózu. Masová chorobnosť a úmrtnosť sa nevyhýba ľudstvu ani dnes.

V nedávnej minulosti, ako aj v súčasnosti ide napríklad o ebolu, záškrt, čierny kašeľ, AIDS, MERS, SARS, rôzne civilizačné ochorenia, či aktuálny COVID-19.

Konšpirácie boli vždy

Napriek tomu, že so šírením chorôb sa vyvíjalo zdravotníctvo a medicína, ľudia neprestávali veriť rôznym poverám a konšpiráciám. Dnes by sme povedali že „hoaxom“.

Odjakživa sa verilo, že choroba je Božím trestom za hriechy. Nezriedka sa však okrem modlitby na liečenie využívali aj rôzne čary, zaklínadlá, amulety, či odvary. Niektorí ľudia, často z vyšších kruhov, verili aj v silu samobičovania a to aj na verejnosti.

Medzi najčastejšie povery patrilo aj pripisovanie pôvodu chorôb neobľúbeným etnikám, či šľachte a vrchnosti, ktoré tak mali mať za cieľ decimovanie obyvateľstva. Nedôvera a vzdor ľudí rástli aj pri skúšaní a zavádzaní nových liekov a postupov. Nečudo.

Veľmi jemne povedané, nebola to vždy úspešná a jednoduchá cesta…

Napríklad, v roku 1831 kedy vzniklo na východnom Slovensku veľké cholerové sedliacke povstanie, jeho príčinou bola vzbura ľudí povzbudzovaná mylným tvrdením, že do studní je sypaný jed.

Bolo to však dezinfekčné chlórové vápno. Z nespokojnosti pramenil strach, ktorý sa menil často na chaos a prejavy nevôle. To sa samozrejme dalo zneužívať pri praktikách vládnutia s prvkami zavádzania a autoritatívnosti.

Aj dnešný svet je poznačený krízami a chorobami. Ostáva dúfať, že civilizačný rozvoj nám pomôže s bojom proti nim a nie naopak.

Nabudúce niekoľko atraktívnych obrázkov a netradičných zaujímavých informácií o tom, ako v minulosti vyzerali pohrebné oznámenia – tzv. „mortuáriá“.

Marcel Pecník, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…