Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Osudová platba

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Osudová platba

0
0

Peniaze či mince mali veľa zaujímavých príbehov. Jedným z nich je aj ten, ktorý hovorí o Ľudovítovi XVI., kráľovi Francúzska. Minca s jeho vlastným portrétom, podaná z jeho vlastných rúk, rozhodla doslova o jeho živote.

Ľudovít XVI. nepatril medzi najžiarivejších a najmocnejších panovníkov „krajiny galského kohúta“. Práve naopak. Za jeho vlády sa zvyšovali štátne dlhy, rástla chudoba, znižovala sa životná úroveň najširších más obyvateľstva, úrady fungovali slabo a skostnatele.

Naproti tomu, kráľovský dvor a šľachta žili luxusným a okázalým životom a nepripúšťali modernizáciu štátneho systému. Rastúce napätie prerástlo do nepokojov.

Následnú veľkú francúzsku revolúciu odštartoval v roku 1789 útok na väznicu v Paríži – Bastilu – nenávidený symbol monarchistických represií voči kritokom režimu. Paradoxne, v čase jej „dobytia“ takmer úplne prázdnu.

Nešťastná minca

Kráľ situáciu zvládal len veľmi ťažko. Pridružili sa aj psychické problémy. V roku 1791 sa dokonca rozhodol pre útek z krajiny. Počas cesty, pred hranicami sa zastavil pre malý nákup. Zaplatil mincou, na ktorej sa nachádzal jeho portrét.

Keďže panovník mal výrazné črty tváre a tela, čo bolo zjavné aj na mincovom spracovaní, bol spoznaný a zadržaný. Platba sa mu stala osudnou. Uväznili ho a vzhľadom na revolučnú eufóriu a veľké zmeny, ale aj zmätok, ktorý vládol v štáte, nebolo iste možné očakávať iné, ako definitívne a zásadné riešenie.

Zosadili ho z trónu a odňali mu všetky tituly. V roku 1793 bol odsúdený za velezradu na trest smrti a popravený verejne sťatím hlavy na gilotíne, už „len“ ako občan Louis Capet. Zaujímavé je, že popri svojom panovaní sa venoval viacerým záľubám.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Skôr ako doláre, platili toliare

Okrem iných aj technickým inováciám strojov. Hovorí sa, že pomohol zlepšiť a zefektívniť aj gilotínu, pod ktorou sám skončil. O niekoľko mesiacov popravili aj jeho manželku, Máriu Antoinettu, ktorá bola dcérou našej cisárovnej Márie Terézie.

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…