Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Sčítanie ľudí bolo vždy dôležité

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Sčítanie ľudí bolo vždy dôležité

0
0

V roku 2021 sme na Slovensku zažili opäť sčítanie obyvateľov nášho štátu. Ako a prečo vlastne takéto súpisy vznikli a prečo boli potrebné, tak na to sa pozrieme v tomto a nasledujúcom príspevku.

Medzi najstaršie dochované záznamy o sčítaniach ľudí patria tie z obdobia starovekej Číny. Na základe nich vieme, že táto krajina mala už okolo roku 0, teda na začiatku nášho letopočtu, alebo v čase narodenia Krista, 60 miliónov obyvateľov.

Získané údaje pomáhali štátom, aj v neskorších obdobiach, mať prehľad o demografii, hlavne pre správne a daňové účely. Z čias úsvitu dejín našej civilizácie sa zachovali záznamy o súpisoch z antického Grécka a Ríma.

Práve v Rímskych časoch napríklad dochádzalo aj k určitej nerovnosti pri sčítaniach, nakoľko otroci sa nepovažovali za ľudí, ale doslova za hovoriace nástroje – „instrumentum vocale“ a preto sa uvádzali najčastejšie ako súčasť majetku slobodných občanov.

Domesday book a kipu

Jedným z najstarších a najznámejších stredovekých sčítaní bolo to, ktoré realizoval po obsadení anglického územia Norman a jeho budúci kráľ Wiliam I. známy aj ako Dobyvateľ.

V rámci knihy zákonov – Domesday Book uviedol aj zoznam ľudí a ich majetkov, aby Normani na novo obsadenom území mohli správne vypočítať a stanoviť výšku daní.

V histórii ľudstva sa stretávame aj s netradičnými záznamami o obyvateľoch územia. Napríklad Inkovia v južnej Amerike v minulosti „zapisovali“ počty ľudí na uzlíkové nitky, zvané „kipu“.

Špekulácie

Ľudstvo by nebolo ľudstvom, keby sa aj v tomto nevyskytli špekulácie. Najmä šľachta zvykla prejavovať odpor k sčítaniam ľudí a majetkov. Častokrát ich bojkotovala, alebo manipulovala v snahe vyhnúť sa plateniu vysokých daní panovníkovi.

Špeciálne dane platili veriaci. U nás ich v minulosti vyberal na to špeciálne určený kňaz. Pojem cirkevný desiatok nie je dodnes neznámy. Po latinsky sa povie „decima“ a funkcia jeho výbercu sa v prameňoch uvádza ako „decimátor“.

Všetky sčítania boli povinné. Neúčasť na akomkoľvek z nich vrchnosť trestala nielen pokutami, ale niekedy aj žalárom.

Nabudúce krátko o modernizácii a vzraste významu sčítaní…

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…