Domov História Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Skôr ako doláre, platili toliare

Zaujímavosti z minulosti s Marcelom Pecníkom. Skôr ako doláre, platili toliare

0
0

Možno sa Vám zdajú tie názvy podobné. A oprávnene. Skutočne, aj názov jedného spomedzi dnes najrozšírenejších svetových platidiel, má historické korene.

Dolármi je dnes možné platiť vo viacerých krajinách sveta. Asi najznámejšími sú tie americké, alebo austrálske. Vedeli ste však, že korene pôvodu ich názvu siahajú práve do „našich končín“?

Z toliara dolár

V stredoveku sa vo veľkej miere na razbu mincí využívala najmä meď a zlato. Časom však nedostatok vzácneho žltého kovu prinútil panovníkov k menovým reformám. Napríklad striebro bolo vo väčšom rozsahu dostupnejšie, preto sa v Európe pristúpilo k širšiemu využitiu tohto kovu v mincovníctve.

Jedným z pôvodných názvov väčších strieborných mincí bol Guldiner. Od 16. storočia sa v českom Jáchymove začali raziť veľké strieborné mince s názvom „Joachimsthaler“ – zjednodušene „Thaler“, a teda – toliar.

Keďže sa jednalo o obľúbené a hodnotné platidlá, rozšírili sa veľmi rýchlo po Európe. V Spojených štátoch amerických neskôr inšpirovali vznik názvu ich nového vlastného platidla – dolár.

Obľúbený dodnes

Toliare Márie Terézie – zvané aj „levantské“ sa používali ako obchodné platidlá aj stáročia od jej dôb. Stali sa jednými z najrozšírenejších mincí všetkých čias.

Toliar sa tešil veľkej obľube najmä preto, že obsahoval veľké množstvo drahého kovu – striebra a keďže mal na sebe vyrazenú aj nominálnu hodnotu peniazu (teda nie len striebra), tak pri prevoze hranicami nepodliehal colným praktikám – ako napr. iné vzácne komodity ako napr. tehličky zo zlatých kovov, umelecké diela a pod.

Tento fakt sa podpísal pod jeho (nestarnúcu) popularitu. Dodnes je minca mimoriadne obľúbená v mnohých svojich podobách aj medzi zberateľmi – numizmatikmi.

Nabudúce pokračujeme opäť niečím zaujímavým z tejto oblasti…

Marcel Pecník, Stredoslovenské múzeum, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…