Domov Ekonomika Závažným materiálnym nedostatkom trpí vyše 380 tisíc Slovákov

Závažným materiálnym nedostatkom trpí vyše 380 tisíc Slovákov

0
0

Závažným materiálnym nedostatkom trpí na Slovensku viac ako 380 tisíc ľudí. V rámci rebríčka Európskeho štatistického úradu Eurostat skončili vlani Slováci na desiatom mieste spomedzi 28 krajín EÚ. Hoci sa počet ľudí ohrozených závažným materiálnym nedostatkom znižuje, ich počet je stále príliš vysoký.

V rámci Európskej únie tvoria až 6,2 percentá populácie, v číselnom vyjadrení to predstavuje približne 31 miliónov ľudí. Najvyšší podiel ľudí trpiacich materiálnym nedostatkom v EÚ evidujú Bulhari, na opačnom konci rebríčka sú Švédi.

Materiálna deprivácia dosiahla svoj vrchol v roku 2012, kedy bolo takto ohrozených až 10 % Európanov. „Aj na Slovensku počet takýchto ľudí v materiálnej núdzi klesá.

Ešte v roku 2010 ich bolo takmer 12 %, dnes hovoríme o zhruba siedmich percentách obyvateľov,“ vysvetlila analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Na Slovensku sú najohrozenejšou skupinou, podľa Buchlákovej, nezamestnaní (58,3 %). Iba 9 % zamestnaných čelí riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu.

„V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú v ohrození ľudia, ktorí majú deti (18,9 %), nakoľko majú vyššie mesačné výdavky,“ doplnila Buchláková.

Pod hranicou chudoby sa na Slovensku nachádza 16,3 % rodín. Hranica chudoby sa v našom prípade určuje od hranice 360 € mesačne pre jednočlennú domácnosť.

V prípade domácnosti s dvomi dospelými a dvomi deťmi do 14 rokov je to 750 € mesačne. Hranica chudoby je odvodená od mediánového príjmu v krajine.

Závažný materiálny nedostatok

Ľudia trpiaci závažným materiálnym nedostatkom si nemôžu dovoliť aspoň štyri z nasledujúcich vecí, teda platiť svoje účty načas, udržiavať svoj domov primerane teplý, čeliť neočakávaným výdavkom, pravidelne jesť mäso alebo ryby či vziať si týždennú dovolenku mimo domova, vlastniť televízor, práčku, auto či telefón.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…