Domov Cestovanie Zažite vianočnú atmosféru na najkrajších trhoch v Európe

Zažite vianočnú atmosféru na najkrajších trhoch v Európe

0
0

K predvianočnému obdobiu neodmysliteľne patria vianočné trhy. Tie európske patria k najkrajším na celom svete. Ak však chcete zažiť nefalšovanú vianočnú atmosféru, určite sa vyberte na tie najkrajšie v Európe.

Pražské sú svetovým unikátom

V hlavnom meste našich bratov Čechov zažijete pravú vianočnú atmosféru so všetkým, čo k tomu patrí. Nielen že ide o najkrajšie trhy v Európe, čo dokazuje nejeden prieskum, ale ide aj o jedni z najkrajších vianočných trhov na celom svete. Tie tohtoročné privítajú prvých nadšencov Vianoc už v sobotu 2. decembra.

Prebiehať budú na Staromestskom námestí, Václavskom námestí, Námestí republiky, ale tiež na očarujúcom Pražskom hrade. Pre nás je najväčšou výhodou jednoduché dorozumievanie s predajcami a tiež ich priateľskosť vo vzťahu k nám.

Praha

Zimná rozprávka v Bruseli

Druhé najkrajšie vianočné trhy v Európe si môžete pozrieť v belgickom hlavnom meste Brusel. Bruselské trhy sa každoročne konajú na Námestí svätej Kataríny.

Pre ich návštevníkov je pripravených vyše 200 drevených chatiek, ktoré v sebe ukrývajú množstvo miestnych pokladov a darčekov. Nechýba tiež korčuľovanie na ľade, kolotoče a samozrejme bohatý kultúrny program. Netreba však zabúdať ani na bezpečnosť.

Vlaňajšie trhy boli poznačené prísnejšími bezpečnostnými opatreniami z dôvodu zvýšeného rizika teroristických útokov. To, či tomu bude rovnako aj tento rok, je otázne. V Bruseli sa však počas vianočných trhov budete cítiť ako v nádhernej zimnej rozprávke.

Brusel

Viedenské trhy pred historickou budovou

Viedeň v predvianočnom čase takisto ponúka unikátne a výnimočné trhy. Tie najkrajšie sa odohrávajú práve v samotnom centre pred nádhernou historickou budovou mestskej radnice.

Radničné námestie bude pre milovníkov punču a iných vianočných pochúťok otvorené už od 18. novembra. Pre návštevníkov tu bude pripravených viac ako 150 stánkov, v ktorých si každý príde na svoje.

Okrem tých na Radničnom námestí však Viedeň vianočnú atmosféru pripraví aj na námestí Márie Terézie, tiež pri Karlskirche ale aj vo Freyungu. Pri návšteve vianočnej Viedne však musíte počítať so zápchami ako na cestách, tak aj pri samotných stánkoch.

Viedeň

Trhy v Štrasburgu s 500 ročnou tradíciou

Francúzske mesto Štrasburg sa môže takisto pýšiť jednými z najkrajších trhov ako v Európe, tak aj na celom svete. V roku 2013 získali prvenstvo spomedzi všetkých európskych vianočných trhov.

Ich história sa začala písať už v roku 1570, kedy sa uskutočnil ich prvý ročník a boli to prvé vianočné trhy v Európe. Oprávnene mu teda prischlo aj meno hlavné mesto Vianoc.

Vianočný Štrasburg tento rok ožije 24. novembra a ich návštevníci sa môžu tešiť na všetko, čo sa neodmysliteľne spája s najkrajšími sviatkami roka.

Štrasburg

Vyzdobená a voňavá Kodaň

Ak sa vám zachcelo vianočnej atmosféry, ktorá je pre nás o niečo vzdialenejšia, ale napriek tomu vám to nevadí, určite sa vyberte do hlavného mesta Dánska. Kodaň totiž počas adventu ponúka množstvo unikátov.

Tohtoročné kodaňské trhy budú otvorené od 25. novembra. Ak sa na ne chystáte, určite si nenechajte ujsť tradičný nápoj, ktorý rozvoniava po celých trhoch. Ide o glogg, čo je vlastne červené víno s pálenkou akvavit, mandľami a hrozienkami.

Ďalším výnimočným nápojom je vianočné pivo Julebrig z miestnych pivovarov. Ak chcete v Kodani zažiť ten najkrajší trh, ktorý ponúka, zájdite do zábavného parku Tivoli.

Množstvo svetielok, vianočných stromčekov, ozdôb či ľadové sochy. Môžete mať pocit, že sa jedná o gýč, ale o tom už tradične Vianoce sú a práve to ich robí také, aké ich poznáme.

Trhy našich južných susedov

Budapeštianske trhy snáď netreba nijako viac približovať. Okrem toho, že patria do európskej špičky, u Slovákov sú veľmi obľúbené. Stánky s občerstvením, suvenírmi, s rozličným tovarom.

Unikátom je však jedno z najväčších mestských klzísk v Európe, ktoré tu môžete nájsť a vyblázniť sa na ňom. Budapešť ožila Vianocami tento rok už 11. novembra.

Budapešť

Škandinávske trhy vo Švédsku

Ani severské krajiny nazaháľajú a každoročne pripravujú jedni z najkrajších trhov v Európe. Práve v hlavnom meste Švédska, v Štokholme nájdete množstvo miestnych špecialít od vianočných cukroviniek až po pre nás netradičného údeného soba, či losie mäso.

Ak chcete vyskúšať niečo iné ako tradíciu vianočných trhov v strednej Európe, tie škandinávske vás iste nesklamú. Ich brány sa tento rok otvoria 18. novembra.

Štokholm

Felis Navidad z Barcelony

Vianočné trhy v Barcelone sú pre nás úplne iné ako tie, ktoré poznáme z okolitých krajín. Patria k jedným z najstarších v Európe a ich históriu sa snažia zachovať až dodnes.

Nájdete tu množstvo stánkov, čo sa nijak nelíši od tých, ktoré sme vám už predstavili. Rozdiel je však v tom, že Barcelona si dáva pozor na to, aby väčšina predajcov patrila k remeselníkom. To znamená, že výrobky si zakúpite priamo od jeho výrobcu, čo mu zaručene pridá na hodnote.

Barcelona

Trhy pri jednej z najdlhších riek v Európe

Nemecké trhy v Kolíne nad Rýnom pokojne môžu dostať prívlastok anjelské. Dôvodom sú anjeli rôznych tvarov a veľkostí, na ktorých narazíte na každom kroku.

Atmosféru dotvára historická stavba Dómu, pred ktorým sa stánky rozprestierajú. Okrem tradičných pokrmov a výrobkov však Kolín ponúka aj možnosť plavby cez rieku Rýn.

Kolín

Bavorské Vianoce

Rebríček najkrajších vianočných európskych trhov uzatvára nemecké mesto Mníchov. Trhy sa rozprestierajú pred vysvietenou historickou radnicou. Námestie zaplnené stánkami s punčom, vareným vínom, grilovanými klobásami a vianočných nadšencov, ktorých Mníchov každoročne privíta a uchváti.

Koledy, ozdoby, vysvietené stromčeky, či tradičné vianočné jedlá. To všetko patrí k najkrajším sviatkom roka. Pre niekoho gýčové sviatky, pre iných stále výnimočné a krásne obdobie, ktoré vždy ubehne ako voda.

To všetko nás čaká v najbližšom čase. Určite si teda nenechajte ujsť vianočnú atmosféru v európskych mestách, ktoré ňou doslova prekypujú.

Mníchov

puma, foto: instagram

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…