Domov Zdravie Zdravie dieťaťa má v rukách už budúca mamička

Zdravie dieťaťa má v rukách už budúca mamička

0
0

To, že zdravý vývoj plodu ovplyvňuje zdravie novonarodeného dieťatka je starou známou pravdou. Počas tehotenstva však môžete ovplyvniť aj jeho budúci vývoj, správanie, či duševné a fyzické zdravie v jeho ďalších rokoch života.

Budúce mamičky by teda mali vedieť, že strava, životný štýl a množstvo iných vplyvov z okolia môže dieťa ovplyvniť viac ako si možno myslia. Už počas prenatálneho obdobia sa v organizme dieťaťa dejú dôležité veci, ktoré budú jeho súčasťou aj po jeho príchode na svet.

Prejedanie vs. diéta

Priberanie je súčasťou tehotenstva. Je normálne, že budúca mamička v tomto období naberie nejaké tie kilá navyše. Jej stravovanie by však nemalo prekračovať hranicu prejedania a teda jedenie za dvoch nie je celkom správne.

Telu je potrebné dať to, čo si žiada, ale aj to by malo podliehať kontrole. Samozrejme ani diéty a strach z priberania nie sú v tomto období na mieste.

Dôležitá je vyvážená a pravidelná strava a najmä raňajky. Tie sú nutnosťou aj v prípade, že budúca mamička trpí rannými nevoľnosťami a má pocit, že do seba nič nedostane.

Na to, aby sa dieťatko narodilo s priemernou hmotnosťou 3 kilogramy stačí, ak v tehotenstve žena priberie približne 12 kíl. Ani zďaleka teda neplatí, že 20 kíl navyše zaručí, že dieťa bude po narodení zdravé, veľké a silné.

Správny vývoj nervovej sústavy

Základy nervovej sústavy sa u plodu začínajú vyvíjať v 5. týždni tehotenstva. Správne fungovanie mozgu a srdiečka dieťaťa veľmi ovplyvňuje strava, ktorú budúca matka plodu dopraje.

Práve v tejto súvislosti je potrebný zvýšený príjem kyseliny listovej. Ide o vitamín skupiny B a na dieťatko má nenahraditeľný vplyv. Jej nedostatok môže spôsobiť predčasný pôrod a tiež nízku hmotnosť dieťaťa.

Správny vývin nervovej sústavy plodu a jej fungovanie po narodení môžu budúce mamičky ovplyvniť konzumáciou slnečnicových a sezamových semien, malín, jahôd či čerstvej zeleniny.

Prevencia pred alergiami

Aj stále rozšírenejšie alergie majú svoje počiatky už v prenatálnom období. Alergie vo veľkej miere ovplyvňuje genetika a teda prítomnosť alergií u matky a otca.

Avšak aj to je vec, ktorú môže budúca mamička ovplyvniť ešte pred narodením jej ratolesti. V prvom rade ide o fajčenie, ktoré je spoločným menovateľom alergií či astmy u dieťaťa.

Okrem neho však netreba zabúdať ani na redukovanie alergénov v prostredí tehotnej ženy. Dôležité je teda časté vetranie, aby bolo dieťatko ochránené pred plesňami, vlhkosťou a prachom.

Okrem toho by mala tehotná žena obmedziť aj najväčšie alergény v strave. Medzi ne patria napríklad kravské mlieko, vajcia, ryby či orechy.

Zdravé ústa a zuby

Detským zúbkom sa začína venovať pozornosť až vtedy, kedy prvé z nich začnú vykúkať. Starostlivosť o ne by však mala začať ešte v období, kedy je mamička len v očakávaní.

Dôležité je, aby mala žena v tehotenstve svoje ústne zdravie v poriadku. Starostlivosť o zuby v tomto období súvisí s pravidelnými prehliadkami u zubára.

Počas tehotenstva by žena mala absolvovať dve preventívne prehliadky. Dôležité sú aj správne návyky dentálnej hygieny, ktoré ovplyvnia aj dieťatko po jeho príchode na svet.

Nežiadúci syndróm ADHD

V posledných rokoch sa do popredia dostáva porucha pozornosti s hyperaktivitou u detí. Syndróm ADHD je však vecou, ktorú môže budúca mamička u svojho dieťaťa ovplyvniť a zabrániť jej.

Preto je potrebné dbať na zvýšený príjem kyselina DHA. Jej celý názov je kyselina dokosahexaenová a v tejto súvislosti plní najdôležitejšiu funkciu.

Zaraďujeme ju do skupiny omega- 3 a jej zdrojom je najmä rybí olej. Potraviny, v ktorých sa omega-3 kyseliny nachádzajú majú tiež obrovský vplyv na inteligenciu dieťaťa, ktorá je takisto jednou z vecí, ktorú môžete ovplyvniť už v tehotenstve.

Choroby dýchacích ciest, náhle úmrtie dieťatka

Keď hovoríme o najväčšom riziku v tehotenstve, jednoznačne máme na mysli fajčenie, ktoré je pre nenarodené dieťa obrovským rizikom. Ak tehotná mamička fajčí, vedome tak spôsobuje ochorenia dýchacích ciest svojmu dieťaťu, čo môže dokonca viesť aj k potratu či náhlemu úmrtiu dieťaťa.

V tom lepšom prípade má fajčenie vplyv na jeho inteligenciu. Rizikovým faktorom je aj pasívne fajčenie, kedy sa tehotná žena často zdržiava v spoločnosti fajčiarov.

Zdravie matky, dieťaťa a hladký pôrod

Tehotná žena by mala oddychovať a čo najmenej sa hýbať. Toto je jeden z najväčších mýtov a platí len v prípade, že ide o rizikové tehotenstvo, pri ktorom to odporúča budúcej mamičke lekár.

Ak však ide o bezproblémové tehotenstvo nie je ani najmenší dôvod, aby budúca matka zo svojho života úplne vylúčila akúkoľvek fyzickú aktivitu. Medzi tie najvhodnejšie patrí plávanie, rýchla chôdza, či stále populárnejšie cvičenie pre tehotné ženy.

Okrem udržiavania kondície matky, môže zjednodušiť aj obávaný pôrod. Psychická pohoda, ktorú po pohybe tehotná žena pocíti má veľký vplyv aj na plod.

Pamäť a osobnosť dieťaťa

Možno to pre niektorých bude znieť neuveriteľne a pritiahnuté za vlasy, no komunikácia a dotyky s dieťaťom ešte pred jeho narodením ovplyvňujú jeho osobnosť a pamäť v budúcnosti.

Veľmi dôležité je brucho hladkať, spievať či počúvať príjemnú hudbu. Aj komunikácia s ešte nenarodeným dieťatkom je pre kreovanie jeho osobnosti veľmi podstatná.

Stravovacie návyky dieťaťa

Stravovanie je jednou z vecí, v ktorých sa deti dokážu veľmi rozlišovať. Prvou skupinou sú deti, ktoré by už od narodenia najradšej jedli všetko a stále. Do druhej skupiny zas zaraďujeme deti, ktoré sú v jedle vyberavé a hlad u nich pozorovať len málokedy.

Stravovacie návyky a preferencie u nastávajúcej mamičky majú však dlhodobý účinok aj na jej dieťa. To teda aj v tom lepšom, ale aj horšom zmysle. Ak teda nechcete, aby bolo vaše dieťa príliš vyberavé v jedle a stravovalo sa pravidelne, skúste ho k tomu inšpirovať už v tehotenstve.

puma, foto: depositphotos, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…