Domov Slovensko Zeman v Tatrách s Kiskom aj o Českom dome

Zeman v Tatrách s Kiskom aj o Českom dome

0
0

Po svojom opätovnom zvolení a nastúpení do druhého funkčného obdobia český staronový prezident neporušil tradíciu a svoju prvú zahraničnú pracovnú cestu absolvoval na Slovensku. Po dvadsiatich rokoch si Miloš Zeman spoločne s manželkou vychutnal Tatry.

Hoci Zemanovci pricestovali na Slovensko už minulú stredu, oficiálna časť ich návštevy bola vo štvrtok, kedy sa na Štrbskom plese najskôr stretol so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom a podvečer aj s premiérom Petrom Pellegrinim.

Bude v Bratislave Český dom?

Osobné stretnutie s Kiskom začalo po slávnostnom ceremoniáli s vojenskými poctami. Na tlačovej konferencii obaja prezidenti vyzdvihli nadštandardné vzájomné vzťahy oboch krajín.

„Nepoznám vo svete dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Česko a Slovensko. Státisíce Slovákov žijúcich v Česku, desiatky tisícov Čechov navštevujúcich Slovensko, to všetko vytvára mosty medzi oboma krajinami,“ uviedol Kiska.

Zeman odvetil, že je na Slovensku rád a cíti sa tu ako doma, avšak medzi Slovenskom a Českom vidí predsa len jeden problém, ktorý by do konca svojho mandátu chcel vyriešiť.

Tým je neexistencia Českého domu na Slovensku. „My sme dali deväť miliónov a ja som otváral Slovenský dom v Prahe, teraz je na rade Andrej.

Budem tomu venovať, ak bude nutné, celých päť rokov svojho funkčného obdobia,“ vysvetlil Zeman.  „Aj napriek tomu, že sme menšia ekonomika, tie peniaze určite nájdeme,“ reagoval slovenský prezident.

Naposledy v Tatrách delil zlato

Český prezident zaspomínal, že naposledy bol v Tatrách pred 20 rokmi, keď sa spoločne s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom brodili závejmi snehu a riešili posledný konflikt medzi bratskými krajinami, a to rozdelenie československého zlata.

Potom sa už prezidenti previezli okolo Štrbského plesa na koči a pochutnali si na slovenských špecialitách. Ide o ôsmu oficiálnu návštevu prezidenta Zemana na Slovensku.

V októbri sa vo Vysokých Tatrách s Kiskom stretne znova spolu s ďalšími dvoma prezidentmi v rámci stretnutia krajín Visegrádskej štvorky. Zeman pricestuje na Slovensko aj na oslavy stého výročia vzniku Československa.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…