Domov Zahraničie Zeman vymenoval Babišovu druhú vládu

Zeman vymenoval Babišovu druhú vládu

0
0

Český prezident Miloš Zeman po druhýkrát vymenoval vládu pod vedením predsedu najsilnejšej politickej strany ANO Andreja Babiša. Podobne ako prvá Babišova vláda, ani táto koaličná, v zložení ANO a ČSSD, nemá v poslaneckej snemovni väčšinu. Napriek tomu sa očakáva, že tentokrát Babiš dôveru v parlamente získa.

Voľby do Poslaneckej snemovne sa v Českej republike uskutočnili ešte v októbri minulého roka.

Odvtedy panuje na tamojšej politickej scéne neistota spojená s neschopnosťou ktorejkoľvek strany zostaviť väčšinovú vládu.

Hlavným dôvodom, prečo hovorili všetky ostatné strany Babišovi nie, má byť práve predseda strany ANO a jeho kauza zvaná „Čapí hnízdo“, v ktorej Babiša obviňujú z neoprávneného čerpania eurofondov pre jeho farmu.

Prvýkrát neuspel

Andrej Babiš bol po prvýkrát menovaný premiérom ešte v decembri minulého roka, odkedy v podstate sám nepretržite vládne, a to bez väčšinovej parlamentnej podpory.

Jeho vláda však potrebnú podporu v snemovni nezískala, a tak je tu druhý pokus. Začiatkom júna menoval prezident Zeman Babiša po druhýkrát premiérom, minulý týždeň menoval aj jeho ministrov.

Hľadanie podpory nebolo však pre Babišovcov ani tentoraz jednoduché.

Úskalia jednaní

Rokovania s ČSSD boli dlhé a zložité. Napokon sa socialisti predsa len rozhodli ísť s ANO do spoločnej vlády. V snemovni to však nestačí.

Už od volieb sa hovorí, že Babišovu vládu by mohli podporiť komunisti. KSČM sa taktiež minulý týždeň rozhodla, že Babišovej vláde podporu v Poslaneckej snemovni dá. Nebolo to však zadarmo.

KSČM poslala novej vláde niekoľko požiadaviek, napríklad ohľadom zvyšovania veku do dôchodku privatizácie v zdravotníctve ale tiež sa im nepáčila nominácie na ministra zahraničných vecí.

Tým sa mal stať Miroslav Poche, proti ktorého nominácii mal výhrady aj prezident Zeman. Poche napokon ministrom zahraničia nebude.

Komunisti sa pravdepodobne aj vďaka tomuto ústupku rozhodli, že v hlasovaní o dôvere vlády dvihnú ruku za kabinet Andreja Babiša. Hlasovanie by sa malo uskutočniť 11. júla.

Babišova menšinová vláda

Strana Andreaj Babiša ANO, ktorá vyhrala minuloročné parlamentné voľby, obsadila v Poslaneckej snemovni ČR 78 kresiel.

Spoločne s ČSSD, ktorá má 15 poslancov, tak majú Babišovci v 200-člennej snemovni len 93 hlasov. Menšinová vláda ANO – ČSSD sa tak bude spoliehať na 15 poslancov KSČM.

V 15-člennej vláde obsadilo ANO 10 kresiel, vrátane premiérskeho. O päť rezortov sa bude starať ČSSD, pričom predseda tejto strany Jan Hamáček bude okrem ministerstva vnútra šéfovať aj zahraničiu, ktorého vedením bol poverený.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

KOMENT 07/2019: Vlhová priniesla kompletnú zbierku medailí z MS!

Lyžiarka Petra Vlhová spravila Slovensku na majstrovstvách sveta v alpských disciplínach s…