Domov Komentáre ZEMANOVÁ: Na vode sa nestratíte

ZEMANOVÁ: Na vode sa nestratíte

0
0

V dávnych rozprávkach to bolo jednoduché. Stačilo urobiť pár zárezov na stromoch alebo rozsypať odrobinky a cestu naspäť bez problémov našli aj detské rozprávkové postavičky.

Realita je však prozaickejšia, a keď sa chceme vydať na skutočnú túru slovenskou prírodou, bez turistického značenia by sme si poradili ťažšie. Slovensko je krajinou s dávnou a bohatou turistickou históriou.

Značenie v slovenských horách a dolinách má už vyše 130-ročnú tradíciu a patrí k najprepracovanejším systémom turistického značkovania v Európe.

Pravidlom v iných krajinách nebýva ani pre nás tak dobre známa ucelenosť značkovaných chodníkov, ktorých súhrnná dĺžka na Slovensku je viac ako 14 000 km.

Klub slovenských aj českých turistov používa takzvané pásové značenie štyroch farieb. Namaľované sú spravidla na stromoch, stĺpoch, kameňoch a iných objektoch. Na významných miestach a rázcestiach sa umiestňujú smerovníky (rozcestníky).

Financovanie turistického značenia je zabezpečené cez rôzne dotácie. Cykloturistika má iné pravidlá a značenie pre konskú turistiku v súčasnosti neexistuje.

Doba sa mení a berúc do úvahy aj unikátnosť slovenského turistického značenia, je potrebné, aby boli turistické značky aj legislatívne chránené. K takému záveru sme dospeli po neformálnej debate s Klubom slovenských turistov, cykloklubom, vodákmi aj ochranármi.

Ako nadšená vodáčka musím vyjadriť sklamanie, že za dlhé roky od môjho prvého splavu nedošlo na Slovensku k žiadnemu „prevratu“ v rozvoji vodnej turistiky. Absencia v značení na vodných tokoch sa v súčasnosti už nedá prehliadať.

Som presvedčená, že tak ako pešia turistika, horská turistika a cykloturistika, tak aj spoznávanie prírody na vodnej hladine si zaslúži našu pozornosť a riadne značenie. Z toho dôvodu v návrhu zákona o turistickom značení a sprievodcoch presadzujem, aby mal vodný turizmus rovnocenné postavenie, vrátane určenia jasných pravidiel a poriadneho značenia na vodných hladinách.

Anna Zemanová, poslankyňa NR SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Volejbalisti sú na dobrej ceste za postupom na ME

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom 4. dueli v F­‑skupine kvalifikácie o postup na ME …