Domov Zahraničie Zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo najmenej 1 000 mŕtvych

Zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo najmenej 1 000 mŕtvych

0
0

Na najmenej 1 000 mŕtvych a 1 500 zranených stúpla bilancia silného zemetrasenia, ktoré minulý týždeň v noci na stredu zasiahlo odľahlý horský región vo východnom Afganistane. Miestne úrady varovali, že bilancia obetí ešte zrejme nie je konečná.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo afganské provincie Paktíká a Chóst, ktoré sa nachádzajú na východe Afganistanu v blízkosti jeho hraníc s Pakistanom.

Otrasy bolo cítiť aj v pakistanskom hlavnom meste Islamabad, vzdialenom od epicentra zhruba 375 kilometrov.

Otrasy takejto intenzity môžu spôsobiť veľké škody v oblastiach, v ktorých je nízka kvalita stavieb a ktoré sú náchylné na zosuvy pôdy.

K ničivému účinku podľa expertov prispela aj skutočnosť, že zemetrasenie s epicentrom pri východoafganskom meste Chóst vzniklo v pomerne malej, len desaťkilometrovej hĺbke.

Taliban prosí svet o pomoc

V postihnutých oblastiach sa začali záchranné a pátracie práce, ktoré však komplikuje skutočnosť, že niektoré zasiahnuté lokality sú na odľahlých a ťažko prístupných miestach.

Záchranári, ktorých úsilie sťažuje aj dážď, sa snažia do takýchto lokalít dostať na vrtuľníkoch. Podľa miestnych úradov zostalo pod troskami zrútených domov a ďalších budov mnoho ľudí.

Afganské vládne hnutie Taliban vyzvalo medzinárodné a dobročinné organizácie, aby Afganistanu poskytli humanitárnu pomoc.

Poskytovanie pomoci však komplikuje to, že po vlaňajšom uchopení moci radikálnymi islamistami z Talibanu sa z Afganistanu stiahli mnohé medzinárodné humanitárne organizácie.

Viaceré krajiny sveta okrem toho uvalili sankcie na afganský bankový sektor a obmedzili rozvojovú pomoc vo výške miliárd dolárov.

Napriek tomu mnohé krajiny a medzinárodné organizácie na čele s USA už vyslali do krajiny konvoje s humanitárnou pomocou.

Najmenej 155 detských obetí

Začiatkom tohto týždňa vládcovia Afganistanu z militantného hnutia Taliban oznámili, že celkový počet zabitých pri zemetrasení predstavuje 1 150 ľudí a stovky ďalších obyvateľov utrpeli zranenia.

Medzi obeťami je najmenej 155 detí, pričom ďalších 250 utrpelo zranenia. Približne 65 detí sa v dôsledku zemetrasenia stalo sirotami alebo zostalo bez sprievodu dospelej osoby.

Detský fond OSN (UNICEF) v pondelok oznámil, že pracuje na spájaní detí s ich rodinami, ktorým sa stratili v chaose počas zemetrasenia.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…