Domov Komentáre ŽIAK: Považujem za úspech, že sa presadili výhody pre očkovaných

ŽIAK: Považujem za úspech, že sa presadili výhody pre očkovaných

0
0

V dnešnej dobe som si viackrát spomenul na španielsku chrípku, ktorá pred vyše 100 rokmi kosila ľudskú populáciu po celom svete.

Španielska chrípka sa objavila už na jar 1918, no jej najhoršia vlna prišla na jeseň. Práve keď vznikal nový štát – Česko-Slovensko – čo sprevádzali rôzne veľké zhromaždenia.

V tom čase neexistovala stratégia proti pandémii, akú máme možnosť vytvárať dnes a brániť sa ňou proti covidu. Koordinovaný postup nebol. Pandémia prišla úplne prekvapivo, povedzme, tak ako koronavírus. Z dňa na deň.

Tak ako aj dnes aj vtedy bol nedostatok lekárov, lôžok v nemocniciach aj liekov, zatvárali sa školy a univerzity. Odhaduje sa, že španielskou chrípkou sa nakazilo medzi januárom 1918, kedy sa začala masovo šíriť a decembrom 1920, kedy je zaznamenaný koniec pandémie, viac ako 500 miliónov ľudí, čo bola štvrtina vtedajšej svetovej populácie.

Prvá vakcína proti chrípke bola vyvinutá až v roku 1940, a tak ako v 21. storočí, karanténa a nosenie rúšok bolo povinnosťou. Ale aj táto historická pandémia, sa po 2 rokoch vytratila, zmutovala do pôvodnej chrípky a dopomohla aj prvá vakcína. Môžeme preto predpokladať rovnaký scenár aj s Covidom.

Ako strana Sloboda a Solidarita (SaS) považujeme za úspech, že sa konečne podarilo presadiť opatrenia a výhody pre očkovaných, po ktorých sme dlhodobo volali.

Vyjednávanie s odborníkmi a koaličnými partnermi malo zmysel. Všetci by sme chceli žiť bez opatrení, ale to momentálne nejde. Je potrebné sa pandémii postaviť a zachovať sa zodpovedne nie len k sebe, ale aj k ostatným.

To bolo a je od začiatku naším cieľom. Snaha chrániť seba a aj svoje okolie a naďalej žiť bežný život bez obmedzení. Môžeme byť radi, že technologické a sociálne pokročenie prispelo k rýchlemu vývinu vakcíny, ktoré nám značne pomáha a hrá do karát v boji proti tejto pandémii.

Asi najväčší pokrok spravila veda, vďaka ktorej vieme ako sa najlepšie chrániť a vďaka ktorej nás hádam čaká lepšia budúcnosť.

Miroslav Žiak, poslanec NR SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…