Domov História Zimné športy po prvýkrát pod piatimi kruhmi

Zimné športy po prvýkrát pod piatimi kruhmi

0
0

História olympijských hier sa začala písať už storočia dozadu. Ich kolískou sa stalo Grécko, odkiaľ sa ich popularita postupne rozšírila do celého sveta. Do roku 1924 sa na olympiáde súťažilo v letných športoch. To sa zmenilo 25. januára 1924, kedy sa vo francúzskom Chamonix stretli športovci zo 16 krajín a zmerali si sily v 9 zimných športoch.

Týždeň zimných hier. Taký bol pôvodný názov podujatia, ktoré hostilo francúzske alpské mestečko Chamonix od 25. januára do 4. februára 1924.

Zaujímavosťou je, že počas nich športovci vôbec netušili, že sa zúčastňujú takého prestížneho podujatia akým sú olympijské hry.

O uznaní Týždňa zimných hier za skutočné Zimné olympijské hry sa rozhodlo až dodatočne. Týmto rozhodnutím sa z nich stali historicky prvé Zimné olympijské hry.

Predohra letnej olympiády

Myšlienku letných olympijských hier bolo veľmi náročné premeniť aj do jej zimnej podoby. Potom, čo sa v roku 1894 začala písať história moderných olympijských hier, ich samotný zakladateľ Pierre de Coubertin špekuloval o začlenení krasokorčuľovania a ľadového hokeja do ich programu.

V roku 1896 bolo rozhodnuté, že prvé moderné olympijské hry sa uskutočnia v Aténach, ktoré však nemali vhodnú ľadovú plochu a tak si tento nápad musel na svoju realizáciu počkať až do roku 1920, kedy sa na Olympijských hrách v Antverpách po prvýkrát tieto dva zimné športy objavili.

Tieto zaznamenali veľký úspech a tak bolo jasné, že by bolo vhodné zorganizovať podujatie, ktoré by sa konalo vo vhodnejšom termíne a na vhodnejšom mieste.

Myšlienku usporiadania zimných olympijských hier najviac podporili Kanada a Švajčiarsko. To sa ale nepozdávalo škandinávskym krajinám, ktoré každé štyri roky od roku 1901 organizovali svoje vlastné Severské hry.

Obávali sa, že práve zimná olympiáda by ich podujatie ohrozila a spôsobila by jeho zánik. Posledné slovo ohľadom konania zimných olympijských hier padlo v Lausanne v roku 1921.

Práve tu sa rozhodlo o konaní zimnej olympiády pod názvom Týždeň zimných hier. Okrem uskutočnení prvej zimnej olympiády sa v Lausanne rozhodovalo aj o mieste jej konania.

Touto úlohou bolo napokon poverené Francúzsko, keďže sa práve v jeho hlavnom meste mala v roku 1924 uskutočniť aj letná olympiáda. Prvé zimné olympijské hry v Chamonix teda boli akousi predohrou pred blížiacimi sa 8. Letnými olympijskými hrami.

Program nesklamal

Prvé Zimné olympijské hry v Chamonix trvali 11 dní. Otvoril ich tradičný ceremoniál. Nasledujúce dva dni patrili krasokorčuľovaniu, v ktorom najviac vynikal Fín Clas Thunberg, ktorý na nich vybojoval tri zlaté olympijské medaily.

V tretí olympijský deň odštartoval aj hokejový turnaj, na ktorom sa zúčastnilo aj Československo. Práve krasokorčuľovanie a ľadový hokej boli dva športy, ktorým bola počas tohto podujatia venovaná najväčšia pozornosť.

Okrem nich sa ale v programe objavil aj beh na lyžiach, boby, rýchlokorčuľovanie, skoky na lyžiach a severská kombinácia. Na olympiáde sa objavili aj ukážkové športy, medzi ktoré patrili curling a závod vojenskch hliadok, z ktorého sa neskôr vyvinul biatlon.

Prvých Zimných olympijských hier sa zúčastnilo 258 športovcov zo 16 krajín sveta, ktorí bojovali o 43 medailí. Najúspešnejšou krajinou olympiády bolo Nórsko, ktorého športovci vybojovali celkovo 17 medailí.

Na druhom mieste sa umiestnilo Fínsko so ziskom 11 medailí. Tretie miesto v celkovom hodnotení patrilo Rakúsku, ktoré si z olympiády odnieslo 3 medaily.

Žiadnemu športovcovi z československej výpravy sa žiaľ nepodarilo postaviť sa na stupeň víťazov. Najbližšie k tomu bol krasokorčuliar Josef Slíva, ktorého rakúski rozhodcovia pripravili o možnosť tešiť sa z bronzu a odsunuli ho na aj tak krásne štvrté miesto.

Prvé Zimné olympijské hry zaznamenali veľký úspech a bolo jasné, že podujatie takéhoto druhu sa rozhodne neuskutočnilo posledný raz.

puma, foto: internet



  • PyeongChang už žije olympiádou

    Zimné olympijské hry v juhokórejskom meste PyeongChang už klopú na dvere a všetko nasvedču…
  • Šatan má po Hamare jasnú predstavu o zostave na ZOH

    Slovenskí hokejisti absolvovali v nórskom Hamare svoj záverečný turnaj pred budúcoročnými …
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…