Domov Ekonomika Zimný čas by mohol uškodiť turizmu

Zimný čas by mohol uškodiť turizmu

0
0

Striedanie letného a zimného času bude minulosťou. Rozhodla o tom Európska komisia už pred pár mesiacmi. To, ktorý čas si ponechajú jednotlivé štáty, necháva EÚ plne na svojich členoch. Slovensko by sa od budúceho roku malo nastaviť na zimný čas. Nie všetci s tým však súhlasia.

Hoci by ideálnym riešením bolo, aby sa všetky štáty vo výbere času, ktorý si ponechajú, zharmonizovali, zatiaľ to na tento postup nevyzerá. A tak Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR už avizovalo návrh na ponechanie zimného času pre našu krajinu.

Návrh je momentálne v medzirezortnom pripomienkovaní s tým, že ministerstvo chce o ňom rozsiahlu diskusiu. Avšak napríklad Úrad verejného zdravotníctva sa už vo svojom stanovisku vyjadril, že pre nás na Slovensku je zimný čas prirodzenejší.

Striedanie letného a zimného času

Hlasy za zrušenie striedania letného a zimného času sa ozývali už dlhodobo. Aj preto sa Európska komisia rozhodla zorganizovať celoeurópsky prieskum, čo si o tom myslia obyvatelia Únie.

Na základe neho potom komisia rozhodla, že od budúceho roka sa povinné striedanie času zruší. Poslednou povinnou zmenou času tak bude budúcoročný prechod na letný čas 31. marca 2019. V prípade, že sa krajina rozhodne ponechať si zimný čas, hodinky si ľudia budú poslednýkrát posúvať 27. októbra 2019.

Uškodí to cestovnému ruchu

Proti zavedeniu zimného času sa najnovšie vyjadril Klub 500, ktorý združuje spoločnosti zamestnávajúce viac ako 500 zamestnancov po celom Slovensku.

Ten navrhuje ponechať radšej letný čas. Podľa tejto neziskovej organizácie by totiž ponechanie zimného času mohlo mať negatívny dopad na cestovný ruch.

„Menej slnečného svitu počas dňa a skorší západ slnka budú mať priamy vplyv na to, ako budú ľudia tráviť svoj voľný čas. Oblasť cestovného ruchu na Slovensku by mohla prísť o značnú časť príjmov,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ako ďalej pripomína, cestovný ruch sa v súčasnosti podieľa na našom HDP asi tromi percentami, pričom sa toto číslo v posledných rokoch postupne zvyšuje a zavedenie zimného času by tento rast mohlo výrazne utlmiť. Preto sa predstavitelia klubu v prípade zrušenia striedania času, prikláňajú skôr k ponechaniu letného času.

Koordinácia je potrebná

Klub 500 sa tiež pridáva k tým, ktorí volajú po skoordinovaní zavedenia času, minimálne pokiaľ ide o krajiny v stredoeurópskom priestore. „Nekoordinovaný postup krajín by mohol malej otvorenej ekonomike, akou Slovensko je, uškodiť.

Narušila by sa logistika, či cezhraničné fungovanie informačných systémov, omnoho zložitejšia by však bola aj každodenná komunikácia,“ uzatvoril Gregor.

ano, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…