Domov Ekonomika Zisk Boeingu klesol o 21 percent

Zisk Boeingu klesol o 21 percent

0
0

Americká spoločnosť Boeing, ktorá je najväčším svetovým výrobcom lietadiel, zaznamenal v prvom kvartáli tohto roka pokles zisku o 21 %. Dôvodom je chyba na stroji 737 MAX 8, pre ktorú sa zrútili už dve lietadlá tohto typu. 

Keď 10. marca tohto roka havaroval na trase z etiópskej Addis Abeby do keňského Nairobi Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, už vtedy sa začalo špekulovať, že za tragédiou by mohla byť technická chyba lietadla.

Rovnaký stroj totiž havaroval aj päť mesiacov predtým. V októbri roku 2018 sa lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútilo krátko po štarte v indonézkej Jakarte.

Nehodu lietadiel neprežil nik, v Etiópii zahynulo 157 ľudí, v Indonézii 181. Krátko po nehode zakázali lietanie vo svojich vzdušných priestoroch viaceré krajiny sveta, vrátane domovskej USA. Už v polovici marca tento typ lietadla nelietal vo svete vôbec.

Vraj bude najbezpečnejší

Obe nehody mali veľmi podobný priebeh a o necelé tri týždne sa už nahlas hovorilo o tom, že obe tragédie mal spôsobiť stabilizačný systém lietadiel.

To napokon priznala aj samotná spoločnosť, ktorá prisľúbila, že keď sa lietadlá s upraveným softvérom tejto funkcie na oblohu vrátia, budú patriť k najbezpečnejším strojom, aké kedy vôbec lietali. Faktom však je, že táto softvérová chyba vyjde Boeing poriadne draho.

Výrazné poklesy

Ako spoločnosť minulý týždeň informovala, za prvý štvrťrok tohto roka dodala svojim zákazníkom o pätinu lietadiel menej ako to bolo v rovnakom období minulého roka.

Tržby spoločnosti sa za prvý kvartál znížili o 9 % a prevádzkový zisk dokonca o 21 %. Kompenzovať straty z pozastavenia prevádzky lietadiel typu 737 MAX 8 sa tak Boeingu nepodarilo ani zvýšením predaja lietadiel typu 787, ako to mala spoločnosť v pláne.

Sumár strát nie je konečný

Okrem strát, ktoré priamo súvisia s pozastavením Boeingu 737 MAX 8 a vývojom nového softvéru, bude spoločnosť čeliť aj iným výdavkom.

Viaceré pozostalé rodiny totiž na Boeing podali žaloby na americkom federálnom súde v Chicagu, kde má firma sídlo.

V prípade priznania odškodného a v stále nejasnej situácii, kedy sa MAX 8 opäť vráti do letovej prevádzky, je jasné, že firma bude musieť svoje prognózy tohtoročného zisku opäť a opäť upravovať.

ano, foto: Boeing

  • Zrútila sa stíhačka MIG-29

    Minulú sobotu vo večerných hodinách sa neďaleko Zlatých Moraviec pri obci Nové sady zrútil…
  • ČAPLOVIČ: Šíritelia nenávisti

    Tomáš Garrigue Masaryk, vyslovil v roku 1919 prorockú vetu: „Tož demokracii bychom už měli…
  • Katastrofa z piatku trinásteho

    Už je to sedem rokov, čo médiá priniesli správu o tragédii, ktorá sa stala v talianskych v…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Maratón pod 2 hodiny! Kipchoge posunul hranice možného

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii pokoril hranicu dvoch hodín na …