Domov Ekonomika Živnostníci to budú mať o čosi jednoduchšie

Živnostníci to budú mať o čosi jednoduchšie

0
0

Parlament schválil novelu živnostenského zákona. Ubúdajú tak prekážky aj byrokracia. Splnil sa tak ďalší bod z SaS kilečka 1. Podnikateľský balíček strany SaS uľahčí život viac ako 300 000 živnostníkom. 

Práca na živnosť je špecifická, vyžaduje si rôzny pracovný čas, veľmi často je silná sezónnosť. Pravidlá však boli nastavené rigidne, mnoho podnikateľov preto v zákone nenachádzalo odpoveď na svoje potreby.

Teraz prichádza dlho žiadané riešenie, ktoré bude platiť už od augusta tohto roka.

Najdôležitejšou zmenou je zmena lehoty pozastavenia živnosti

Živnostníci si doteraz mohli prerušiť podnikateľskú činnosť minimálne na šesť mesiacov a maximálne na tri roky. V praxi to znamenalo, že mnoho živnostníkov radšej podnikalo aj keď nemali napríklad tri mesiace zo šiestich príjem.

Museli tak platiť zdravotné aj sociálne odvody. Iní zas na prerušenie zabudli – podnikanie sa im obnovilo automaticky, s tým, že odvody a aj pokutu z neskorého uhradenia museli doplatiť spätne. Hoci tento problém bol čiastočne odstránený upozornením zo živnostenského úradu.

Od augusta končia lehoty úplne. Zmena pozastavenia živnosti bude ponechaná na podnikateľovi, ktorý si sám zvolí dĺžku pozastavenia v lehote napríklad aj pár dní či týždňov.

Menej dokumentov pri zakladaní

Uplatní sa pravidlo jedenkrát a dosť. Marián Viskupič, poslanec za stranu SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet, tvrdí, že problémom a nadbytočnou záťažou pre podnikateľa je duplicitné preukazovanie skutočností, ktorými už štátne orgány disponujú:

„Orgány verejnej správy poznajú vaše meno, priezvisko aj rodné priezvisko matky. Vedia v akom okrese máte trvalý pobyt. Tieto informačné systémy musia byť prepojené tak, aby sme s tým nezaťažovali občana. O toto sa práve pokúšame v našom kilečku.“

Novela upravuje aj živnostnícke oprávnenia cudzincov. Živnosť im môže vzniknúť dňom udelenia trvalého pobytu.

Preukázanie odbornej spôsobilosti bude jednoduchšie

Pri remeselných živnostiach sa znižuje obdobie praxe, naopak navyšuje sa dĺžka platnosti oprávnenia. Prax pri vyučovaní odboru umenia bude potrebná v dĺžke šiestich rokov namiesto 10. Pre prevádzkovanie cestovnej kancelárie sa bude živnosť posudzovať na základe najvyššieho dosiahnutého vzdelania.

„Chceme odborníkov, tí však musia u nás čakať roky, mnoho ľudí nestihne nadobudnúť požadovanú prax, ktorá má podľa zákona trvať aj 10 či 15 rokov. Podnikanie ich tak odrádzalo, teraz sme mu dali zelenú.

Nielen dĺžka praxe ale aj podmienky boli často nesplniteľné, novela tak upravuje aj znenie technických noriem, tým, že vypúšťa termín „profesijných zvyklostí“. Technické a právne riešenia majú pomáhať, nie vytvárať dodatočné prekážky,“ dodáva Viskupič.

Medzi voľné živnosti sa z dôvodu nízkeho záujmu a väčšieho poplatku pri zápise remeselnej činnosti preradilo smaltovanie a galvanizácia kovov.

Nižšie pokuty

Predlžuje sa lehota oznámenia zriadenia prevádzky. Doteraz sa zriadenie prevádzky muselo oznámiť v deň vzniku, teraz má živnostník 15 dní. Za neohlásenie zriadenia, alebo zrušenia prevádzky hrozila pokuta vo výške 1 659 eur.

Po novom to bude 663 eur. Zrušiť sa malo aj povinné oznamovanie prevádzkového času, v prípade, ak nenarúšajú všeobecne záväzné právne predpisy ustanovených časov. Novelu by to však odsunulo na ďalšiu schôdzu, poslanci to tak zatiaľ nechávajú na ďalšiu diskusiu.

Podnikanie pre mladistvých sa do novely nedostalo

SaS chcela do podnikania zapojiť aj mladých ľudí od 16 rokov. Poslanec Viskupič vidí pozitíva aj dobrú prax zo sveta. „Podnikanie mladých je vo svete bežné, napríklad aj v susednom Česku. Stretávam množstvo mladých ľudí, ktorí majú skvelé a inovatívne nápady, ktoré predbiehajú dobu.

Aj takto nám často skvelé mozgy utekajú do zahraničia, študovať a aj pracovať. Zároveň šanca podnikať už od 16 rokov je zmysluplná aj na opačnom spektre rôznych jednoduchých živností, kde skoršia možnosť podnikať dáva zmysel života pre mladých ľudí so šikovnými rukami.

Dnes tí, čo sa na podnikanie dajú, musia obchádzať pravidlá – podnikajú pod obchodným menom rodinných príslušníkov, alebo čakajú na rozhodnutie súdu. No touto zdĺhavou a finančne náročnou cestou sa vyberie len málokto.

Podnikanie od 16 rokov máme v programe, aktívne to riešime a hľadáme podporu na príslušných ministerstvách.“ Podnikanie od 16 rokov tak bude beh na dlhšiu trať, uvidíme či sa v koalícii nájde zhoda.

tv, foto: shutterstock, archív mv Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…