Domov Slovensko Zlé správy pred novým školským rokom: Chýbajú učitelia

Zlé správy pred novým školským rokom: Chýbajú učitelia

0
0

Výrazný výpadok učiteľov eviduje aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Potvrdil, že je to dlhodobý problém, ktorý chcú riešiť. Na portáli edujobs.sk, ktorý sa zameriava na prácu v školstve, bolo 9. augusta voľných okolo 1250 pracovných miest, z toho približne 680 v Bratislavskom kraji.

Najmenej ich bolo v Prešovskom a Žilinskom kraji. Podľa údajov zverejnených na portáli chýbali najmä učitelia na druhom stupni základných škôl, pedagógovia stredných škôl a materských škôl, za nimi nasledujú učitelia prvého stupňa základných škôl a vychovávatelia.

O pár dní neskôr, v nedeľu, bol zverejnený približne rovnaký počet pracovných ponúk, presahoval tesne 1 250.  

Počas týždňa sa tento stav výrazne nemenil, zväčša klesol len o pár ponúk na prácu v školstve. Rovnako najviac ponúk v nedeľu bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Situácia sa nezmenila, chýbajú najmä učitelia druhého stupňa, stredných a materských škôl.

Minister školstva poznamenal, že evidujú chýbajúcich učiteľov predmetov, ako sú matematika, fyzika, informatika, chémia, cudzie jazyky, ale aj učiteľov vyučujúcich na prvom stupni základných škôl. 

Vyrieši to stabilizačný príspevok 50 eur?

„Je to veľký problém. Pretože to nie je dobré pre vývin a vzdelávanie dieťaťa, aby sa menili učitelia v rámci prvého stupňa takým výrazným spôsobom, ako by to aj mohlo nastať, a to niekoľkokrát v priebehu roka,“ povedal minister školstva.

„My sme navrhovali stabilizačný príspevok, ktorý máme odpilotovaný z minulého kalendárneho roka od septembra do decembra,“ poukázal šéf rezortu školstva.

Podľa jeho slov pripadá na každého jedného učiteľa 50 eur. Táto suma by mala prísť riaditeľovi školy, a ten si tieto financie prerozdelí a dá ich jednotlivým učiteľom.

„Je to pripravené aj zákonne, aj mechanizmus vyplácania, máme to otestované. Predpokladali sme, že celý tento rok pôjdeme s týmito stabilizačnými príspevkami.

Teraz opätovne o ne žiadame, aby sme ich mohli dávať od septembra a pokračovať na budúci kalendárny rok,“ dodal minister školstva. Zároveň verí, že sa to od septembra podarí.

Čísla sú alarmujúce

V roku 2022 by malo v regionálnom školstve chýbať oproti roku 2021 približne 1 300 učiteľov. V ďalšom roku 3 500 učiteľov a do roku 2025 narastie tento počet na takmer 8 600 učiteľov.

Vyplýva to z prepočtu Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP), ktorý zverejnili koncom mája.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…