Domov Zahraničie Zmluva medzi Francúzskom a Nemeckom: vzor spolupráce

Zmluva medzi Francúzskom a Nemeckom: vzor spolupráce

0
0

Viac ako polstoročie po podpise Elyzejskej zmluvy, sa Francúzsko a Nemecko rozhodli obnoviť svoje dlhoročné spojenectvo. Obe krajiny sa v novej zmluve zaviazali spolupracovať v rôznych oblastiach, od hospodárskej, kultúrnej až po zahraničnú politiku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa stretli v nemeckom pohraničnom meste Aachen, aby potvrdili partnerstvo medzi svojimi dvoma krajinami.

Nadviazali tak na Elyzejskú zmluvu, ktorú podpísali ich predchodcovia Charles de Gaulle a Konrad Adenauer, čím de facto opätovne potvrdili francúzsko-nemecké priateľstvo.

Nová dohoda prináša nové oblasti spolupráce

Nová dohoda, o ktorej naprieč Európou píšu mnohé denníky, nemá byť dohodou, kde vraj prišlo k výmene niečo za niečo, alebo ako niektoré konšpiračné weby a plátky píšu, že sa vzájomne obe krajiny zapredali.

Naopak, cieľom novej dohody je prehĺbiť spoluprácu medzi oboma krajinami v oblasti zahraničných vecí, obrany, vonkajšej a vnútornej bezpečnosti a rozvoja a zároveň pracovať na posilňovaní schopnosti celej Európy konať nezávisle.

Snaha o reformu Európskej únie

Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, Európska únia čelí narastajúcemu nacionalizmu a euroskepticizmu. Nová zmluva by podľa oboch politikov chcela byť akýmsi základným kameňom európskej integrácie.

Ako Macron povedal, užšia spolupráca medzi krajinami je dnes už aj otázkou existencie silnej Európy. Dodal, že práve Francúzsko a Nemecko musia preukázať svoju zodpovednosť a vyjadriť svoj postoj nahlas, preto aj vznikla táto zmluva.

Angela Merkelová dodala, že je potrebné zmluvu aj skutočne naplniť životom, a spôsob ako obe krajiny našli zhodu, bude vzorom pre ostatné krajiny, ako spolupracovať. Pretože spolupráca, čo demonštruje aj táto zmluva, je podstatná pre prežitie celej EÚ v čase veľkých kríz.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…